Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

FASADO VALYMAS. JŪSŲ NAMAI VĖL ŠVYTĖS

Periodiškai valomas jūsų namo išorinis fasadas atrodys nepriekaištingai. Straipsnyje išsiaiškinsime, kaip greitai ir efektyviai nuvalyti namo fasadą.

Niekas nepatiria tiek išorinio poveikio, kaip namo fasadas. Lietus, dulkės, ant paviršiaus susėdę nešvarumai, ultravioletiniai spinduliai, karštis ir šaltis palieka pėdsakus, kurie darko ne tik jūsų namo grožį, bet ir veikia jo būklę. To galima išvengti, jei fasadą kruopščiai valysite ir prižiūrėsite. Tam užtenka paprastų buitinių priemonių ir aukšto slėgio plovyklą

NAMO FASADŲ VALYMAS. ĮVAIRŪS FASADŲ TIPAI

Prieš ištraukiant aukšto slėgio plovyklą iš garažo, reikėtų atidžiai apžiūrėti namo fasadą. Pirmiausia, svarbu atsižvelgti į paviršiaus savybės, nes kiekviena medžiaga valoma vis kita valymo priemone. Be to, būtina atsižvelgti į išorinės sienos būklę. Seni ir pažeisti fasadai turėtų būti valomi tik pasikonsultavus su specialistais.

KLINKERIO VALYMAS

Klinkerio fasadai yra iš ypač aukštoje temperatūroje deginamų plytų. Dėl šios technologijos užsidaro akmenų poros ir drėgmė bei purvas sunkiai į jas įsigeria. Klinkerio fasadas tampa ypač atsparus ir patvarus, o prižiūrimas ir valomas atrodys puikiai daugelį metų. Gera žinia, kad klinkerio plyteles lengva prižiūrėti, nes nešvarumus galima greitai pašalinti – aukštoje temperatūroje degintą klinkerį galima greitai ir efektyviai nuvalyti aukšto slėgio plovykla.

Degintas klinkeris gali atlaikyti iki 200 barų slėgį, o minkštesnės plytos nuo tokio aukšto slėgio skyla. Taip pat ypač atsargiai reikia elgtis su judančiomis plytomis ar pažeistomis siūlėmis.

Valydami klinkerio plytų fasadą, nedarykite sukamųjų judesių šepečiu, nes galite apgadinti apsauginį plytų sluoksnį.

TINKUOTO FASADO VALYMAS

Ypač jautrūs dulkėms ir suodžiams yra akyti ir grubūs tinkuoti fasadai. Lietui lyjant, nešvarumai patenka į įdubas, iš kurių juos pašalinti nėra lengva.

Dėl šios priežasties juos kruopščiai valyti reikia aukšto slėgio plovykla.

Atsparius kalkių ir cemento tinko fasadus galite valyti purškiama vandens srove. Svarbu per ilgai nepurkšti vienoje vietoje. Dėl stipraus slėgio vanduo gali suardyti dažus ir medžiagą. Jei naudosite plokščią purkštuką, medžiagą taip pat tausosite. Sintetinės dervos tinkas yra jautrus valymui aukšto slėgio plovykla.
Norit išsiaiškinti, ar valymas aukštu slėgiu nepažeis fasado, pirmiausia reikėtų pabandyti valyti nepastebimoje vietoje nedideliu slėgiu ir iš toliau. Kai po išoriniu tinku yra šilumos izoliacijos kompozicinė sistema (trumpai: ETICS), rekomenduotinas tik švelnus valymas.
Apšiltintą fasadą su sintetinės dervos tinku valykite minkštu šepečiu ir švelniu valikliu. Laikui bėgant, tinkas ir dažai pradeda byrėti, luptis ar dūlėti. Norit išvengti žalos, prieš valydami patikrinkite, ar fasadas yra stabilus ir be įtrūkimų. Beldžiant į paviršių taip pat aptinkamos galimos ertmės. Pastebėję pažeistas vietas, tinkuoto fasado nevalykite, o iš naujo perdažykite arba net atnaujinkite dangą.

MEDINIŲ FASADŲ VALYMAS

Retkarčiais reikia valyti ir medinę apdailą. Apdorota mediena yra apsaugota nuo įvairių oro sąlygų ir drėgmės, todėl nuo jos reikia tik nuvalyti nešvarumus. Be to, natūralaus medžio fasadai taip pat yra linkę papilkėti. Jeigu norite to išvengti, kruopščiai valykite namo fasadą.

Atsižvelgiant į medienos savybes, gerų rezultatų galima pasiekti naudojant aukšto slėgio plovyklą. Prieš valydami medinį fasadą, įsitikinkite, kad apdaila yra visiškai sandari ir vanduo bei slėgis nepažeis už jos esančios izoliacijos. Atvirus medinius fasadus valykite rankomis. Nenaudokite sukamojo antgalio, stipri vandens srovė gali pažeisti medinį paviršių. Prietaiso antgalį laikykite nedideliu atstumu (apie 25 centimetrų) nuo valomo paviršiaus. Pradėkite nuo mažo darbinio slėgio, kurį prireikus galėsite padidinti:

  • Kieti lapuočiai, tokie kaip robinija (baltoji akacija) ir ąžuolas gali atlaikyti ne didesnį kaip 110 barų vandens slėgį.

  • Minkšti spygliuočiai, tokie kaip eglė ir maumedis atlaiko maždaug 50 barų vandens slėgį.

Valykite tol, kol fasadas taps vienodo atspalvio. Tuomet leiskite medienai išdžiūti. Medinis fasadas spindės savo pirmine spalva. Valymo metu pašalinamas viršutinis medienos sluoksnis, todėl paviršius tampa šiurkštus ir jautrus. Tokia mediena yra ypač jautri drėgmei ir nešvarumams, todėl reikėtų ją kruopščiai apdoroti (padengti laku).

BENDRIEJI PATARIMAI, KAIP VALYTI FASADUS

  • Aukšto slėgio plovyklos negalima naudoti lyjant ar drėgnoje aplinkoje.

  • Darbui dideliame aukštyje jums reikia antro žmogaus pagalbos. Jis laikys kopėčias ir jus saugos.

  • Uždarykite langus ir duris. Užklijuokite šviesos jungiklius ir lizdus.

  • Išneškite augalus ir dekoracijas.

  • Išbandykite ploviklį ir vandens slėgį nepastebimoje vietoje.

  • Geriausias fasado valymui – saulėta, bet ne per karšta pavasario ar rudens diena. Tai pagreitins džiūvimą po valymo. Galima valyti ir po lietaus. Sienos jau yra šlapios, o nešvarumai yra įmirkę ir lengviau nuvalomi.

FASADŲ VALYMAS. AUKŠTO SLĖGIO PLOVYKLOS

Plovyklos – efektyvus būdas išblizginti namus. Dėl didelio vandens slėgio galima pašalinti net įsisenėjusius nešvarumus, taip sutaupant daug laiko ir pastangų. Tai ypač praktiška, nes daugelį valymo darbų galima atlikti naudojant tik vandenį ir slėgį.

Naudokite valymo priemonę, jeigu norite efektyvesnio valymo. Iš anksto patikrinkite, ar namo fasadas nėra jautrus rūgštims. Pavyzdžiui, natūraliam akmeniui ir tinkuotiems fasadams valyti reikia naudoti tik neutralius ar šarminius valiklius. Saugokite gamtą ir naudokite biologiškai skaidžius valiklius, pagamintus iš augalinių sudedamųjų. STIHL akmens ir fasadų valiklis CS 100 – tinkamas pasirinkimas. Valiklis yra biologiškai skaidus ir patikimai pašalina ilgalaikes žalias apnašas, nešvarumus, suodžius ir dulkes.

FASADŲ VALYMAS AUKŠTO SLĖGIO PLOVYKLOMIS

1-as žingsnis. Išankstinis apdorojimas

Sudrėkinkite fasadą aukšto slėgio plovykla. Pašalinkite nuo sienos kietus nešvarumus. Nejautriems fasadams valyti naudokite paviršiaus valiklį STIHL RA 110. Antgaliu greitai ir be purslų valomi horizontalūs ir vertikalūs paviršiai. Be to, papildomai ant plovyklos galima tiesiogiai nustatyti vandens slėgį, pritaikant jį valomo paviršiaus jautrumui.


2-as žingsnis. Sudrėkinimas

Naudodami aukšto slėgio plovyklą padenkite didelį plotą valikliu ir palikite trumpam, kad šis suveiktų. Visą šį laiką fasadas turi būti drėgnas – neleiskite valymo priemonei išdžiūti.


3-as žingsnis. Valymas šepečiu

Jeigu reikia, ištrinkite sieną šepečiu.


4-as žingsnis. Nuplovimas

Nešvarumus ir putas nuo fasado nuplaukite paviršiaus valytuvu. Plaukite nuo viršaus į apačią. Purvas nepateks ant jau išvalytų paviršių.


 

FASADŲ VALYMAS. NAMINĖS PRIEMONĖS

Mažiems plotams ir nedideliems nešvarumams valyti pakanka karšto vandens, šveitimo priemonės bei švelnaus muilo arba valiklio. STIHL akmens ir fasado valiklį taip pat galima paskirstyti purkštuvu rankiniu būdu.

FASADŲ VALYMAS BE AUKŠTO SLĖGIO PLOVYKLŲ

1-as žingsnis. Fasado sudrėkinimas

Apipurkškite fasadą sodo žarna, taip jį sudrėkindami.


2-as žingsnis. Valiklio naudojimas

Valiklį tolygiai paskirstykite ant sienos. Ypač tai lengva padaryti purškimo įrenginiu.


3-as žingsnis. Namo fasado valymas

Šepečiu nuvalykite paviršių iš viršaus į apačią. Nešvarumus nuplaukite vandeniu.

KAIP VALYTI FASADĄ, KAI TERŠALAI ORGANINIAI?

Laipiojantys augalai, dumbliai ir paukščių išmatos erzina, o ilgainiui gali ir pakenkti fasadui. Norint ilgam nuo išorinių sienų pašalinti organinius teršalus, reikalingos tinkamos technologijos ir valikliai.

GEBENĖS ŠALINIMAS NUO FASADO

Visžalė gebenė saugo namo sienas vasarą nuo įkaitimo ir yra daugelio paukščių bei vabzdžių maisto šaltinis, bet šis vijoklinis augalas auga labai greitai, tad savo lipniomis šaknimis gali sugadinti namo fasadą.

Kaip atsikratyti ant fasado augančios gebenės?

Intensyviai vandeniu sudrėkinkite augalo ūselius. Po vieną iš viršaus į apačią traukite arba nukrapštykite ūglius. Tvirtai įaugusius ūselius nupjaukite. Dirbkite lėtai, kad nepažeistumėte fasado paviršiaus. Kai tik pašalinsite augalo ūglius ir įsikibusias šakneles, iškaskite ir augalo šaknis. Gebenė yra išgyvenimo meistrė, todėl niekada neturėtų atsidurti komposto krūvoje. Dėl šios priežasties leiskite augalui kelias dienas išdžiūti saulėje, tik po to galiausiai pašalinkite į organines atliekas.


FASADO VALYMAS. DUMBLIAI

Namo fasadą dažnai užpuola dumbliai. Daugelis fasadų, ypač ETICS fasadai, yra jautrūs apnašoms, nes jų išorinėse sienose susikaupia daug kondensato. Drėgmė yra vienas iš svarbiausių dumblių egzistavimo šaltinių, skatinančių jų augimą.

Namo fasadą užpuolę dumbliai nėra kenksmingi nei jūsų sveikatai, nei pačiam fasadui. Tačiau jie dažnai yra lydimi grybelių ir pelėsių, o šie savo ruožtu yra kenksmingi, todėl juos reikia pašalinti. Dumblių galima efektyviai atsikratyti mūsų akmens ir fasadų valikliu, taip pat aplinkai nekenksmingomis naminėmis priemonėmis, tokiomis kaip natrio karbonatas (soda). Naudojant sodą būtina dėvėti apsauginius akinius, nes sodos purslai dirgina akis.


PAUKŠČIŲ IŠMATŲ ŠALINIMAS NUO FASADO

Paukščių išmatos yra agresyvi substancija, galinti platinti ir bakterijas. Laimei, jas galima lengvai nuvalyti nuo namo sienos. Daugeliu atvejų pakanka dėmes sumirkyti šiltu vandeniu su valikliu, o paskui nuplauti. Tam taip pat tinka ir aukšto slėgio įrenginiai.

FASADŲ VALYMAS TRUMPAI

  • Norint užtikrinti namo grožį ir ilgaamžiškumą, reikėtų nuolat ir kruopščiai valyti fasadą.

  • Atsižvelgiant į fasado tipą, jį galima valyti aukšto slėgio plovykla arba rankomis.

  • Stabilūs klinkerio, tinkuoti ir mediniai fasadai atlaiko vandens slėgį. Jautrų sintetinės dervos tinką ir ETICS fasadus rekomenduojama atsargiai valyti rankomis. Pažeisti ir seni fasadai turėtų būti valomi tik pasikonsultavus su specialistais.

  • Mažiems plotams ir nedideliems nešvarumams valyti pakanka karšto vandens, šveitimo priemonės bei švelnaus muilo arba valiklio.

  • Norint sumažinti poveikį aplinkai, naudokite biologiškai skaidžius valiklius. STIHL akmens ir fasadų valiklis CS 100 yra ekologiškas ir gali būti naudojamas valant tiek aukšto slėgio įrenginiu, tiek rankomis.

  • Organiniai teršalai tokie, kaip laipiojantys augalai ir dumbliai, gali sugadinti išorinį fasadą.

  • Norint ilgam pašalinti gebenę, pirmiausia nuo fasado reikia pašalinti arba nupjauti visus ūselius ir įsikibusias šakneles. Tada ištraukti iš žemės augalų šaknis ir jas išdžiovinti.

  • Drėgni paviršiai palankūs dumbliams – tai ypač būdinga ETICS fasadui. Susidariusias apnašas pašalinkite fasado valikliu arba soda. Naudojant sodą būtina dėvėti apsauginius akinius, nes sodos purslai dirgina akis.

  • Paukščių išmatos greitai pašalinamos aukšto slėgio plovykla arba vandeniu ir švelniu muilu.

Daugiau apie išorės valymą