Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Teisingas vejos pjovimas

Nuolat pjaunama veja stiprėja ir žolė ilgesnė laiką išlieka tanki. Sužinokime, kas yra svarbu pjaunant veją. Išsiaiškinkime, kas užtikrina sveikos žolės augimą.

TEISINGAS VEJOS PJOVIMAS: APŽVALGA

  • Optimalus aukštis: 3–5 cm aikštynų vejai, 2–3 cm – dekoratyvinei vejai, 5–6 cm – vejai, augančios pavėsyje.

  • Veja pjaunama prieš tręšimą, o pakartotinai pjaunama praėjus dviem savaitėms po tręšimo

  • Nepjaukite šlapios vejos.

  • Ašmenys bent kartą per metus turėtų būti galandami pas specializuotą prekybos atstovą.

  • Pirmiausia reikia apipjauti vejos pakraščius, tada apipjauti likusį plotą.

  • Nelygūs plotai pjaunami skersai šlaito lygiomis juostomis.

KADA GALIMA PRADĖTI PJAUTI VEJĄ?

Kai tik pavasarį dirva įšyla iki 10 laipsnių, galima pradėti pjauti veją. Paprastai, jau kovo viduryje veją galima pjauti pirmą kartą.

KAIP DAŽNAI REIKĖTŲ PJAUTI VEJĄ?

Veją reikėtų pjauti kas keturias-septynias dienas, arba bent kartą per savaitę. Pavasarį, atsižvelgiant į žolės augimo greitį ar rūšį, gali tekti veją pjauti ir dažniau. Jeigu jūsų žolė per savaitę išauga du su puse centimetro, vejapjovę darbui traukti reikėtų bent du kartus per savaitę.

AR GALIMA PJAUTI, KAI VEJA YRA ŠLAPIA?

Jei tik įmanoma, nereikėtų pjauti šlapios vejos. Jeigu to negalima išvengti, nereikėtų vaikštinėti po pjauti numatytą plotą, nes sušlapę stiebeliai lėtai pakyla. Būtinai naudokite žolės surinkimo krepšį, nes šlapias, sunkus vejos mulčias gali „uždusinti“ žolę.

Vejos priežiūra su vejapjove

Vejos pjovimas reikalingas ne tik dėl grožio, bet ir todėl, kad tai yra svarbi priežiūros priemonė, užtikrinanti žolyno augimą ir gyvybingumą. Nuolat pjaunamoje vejoje žolė suformuoja naujus šoninius ūglius, taigi, veja auga tankiai ir tolygiai, o piktžolės yra išstumiamos.

OPTIMALUS ŪKINĖS PASKIRTIES VEJOS AUKŠTIS

Gerai prižiūrimos vejos aukštis turėtų būti 3–5 cm. Kai veja aukštesnė, dirva tampa neatspari piktžolėms ir laukiniams augalams. O per trumpi žolės stiebeliai nebegali apsaugoti dirvos nuo ligų. Saulėtomis dienomis ir per karščius trumpai vejai kyla grėsmė: žolė išdega, o dirvožemis išdžiūsta dėl vandens trūkumo. Štai kodėl vasarą, kylant temperatūrai, žolynas turėtų likti iki penkių centimetrų aukščio, kad dirva po juo liktų maloniai vėsi. Beje, priklausomai nuo metų laiko, oro sąlygų ir sėklų, veja auga netolygiai. Taigi, prieš kiekvieną pjovimą nustatykite norimą žolės aukštį.

DEKORATYVINĖ VEJA GALI BŪTI TRUMPESNĖ

Dekoratyvinės vejos pjovimo aukštis yra 2–3 cm. Jeigu ji nėra mindoma ir nepatiria kitų apkrovų, galimas ir trumpesnis pjovimo aukštis. Tačiau kuo aukštesnė temperatūra, tuo aukštesnė turėtų būti ir žolė. Vasaros sausros ir karščių metu rekomenduojamas penkių centimetrų pjovimo aukštis.

IŠIMTIS – PAVĖSYJE AUGANTI VEJA

Veja pavėsyje gali augti ir aukštesnė. Ištisus metus tokios vejos stiebelių aukštis turi būti 5–6 cm, kad žolė turėtų daugiau vietos sugerti taip reikalingą saulės šviesą. Kai laistoma purškiant, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad veja gautų pakankamai vandens. Dažnai aplink augančios gyvatvorės, krūmai ir medžiai varžosi dėl išteklių.

JAUNOS VEJOS PJOVIMAS

Kai įrengiate naują veją, norisi kuo greičiau džiaugtis vešliu, žaliu kilimu. Tačiau naujam „kūriniui“ reikia laiko: kol žolė dygsta, vejai reikia tinkamo laistymo ir poilsio. Tik, kai jauna veja užauga iki 8–10 cm aukščio, ją galima pirmą kartą pjauti. Tada žolynai gali plėstis, suformuodami tankią dangą. Būtina pažymėti, kad pjovimo aukštis yra 5–6 cm, taigi, šiek tiek didesnis nei brandžios vejos. Pjovimui naudokite tik aštrius pjovimo ašmenis – bukos vejapjovės dažnai išrauna gležnus stiebelius.

ŠLAPIOS VEJOS PJOVIMAS

Venkite šlapios vejos pjovimo. Jūsų vejapjovė „padėkos“, jei nebus ištepta lipnia žole ir neatšips jos ašmenys. Jeigu neįmanoma išvengti šlapios vejos pjovimo, atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

  • Prieš pjaudami, jei tik įmanoma, nevaikščiokite veja, nes šlapia žolė lėtai išsitiesina, tad nulinkusių stiebelių pjovimo ašmenys „nepagaus“.

  • Vejos negalima mulčiuoti. Drėgna nupjauta žolė visu svoriu nugulus ant vejos ir ją „uždusins“. Be to, pagalvokite ir apie savo žolės surinkimo krepšį.

  • Tuštinkite pusiau pilną surinkimo krepšį. Netgi vejapjovės svoris turės poveikį pjaunamai vejai. Dažniau tuštindami krepšį, išvengsite papildomos apkrovos.

  • Naudokite pagaląstus peilius. Ašmenys ir toliau šips, o žolės stiebeliai nuo netikslaus pjūvio bus negražūs, suskilę. Peilių ašmenis po šlapio pjovimo būtina pagaląsti.

  • Atkreipkite dėmesį į pjovimo aukštį. Veja turėtų būti aukštesnė (apie 6 cm, antrą kartą pjauti geriausia praėjus mažiau laiko, jau vejai išdžiūvus).

Mūsų straipsnyje rasite informaciją, kaip tinkamai valyti vejapjovę.

NETARŠI, KOMPAKTIŠKA IR TYLI – AKUMULIATORINĮ STIHL VEJAPJOVĖ

Mūsų viena manevringiausių akumuliatorinių vejapjovių gerai pjausite ne tik veją. Dėl savo mažo tūrio jos puikiai tinka privatiems sodams. Novatoriškos STIHL akumuliatorių technologijos garantuoja galingą variklio darbą. Išmaniosios akumuliatorinės sistemos, tokios kaip „Eco“ funkcija, užtikrina ilgą maitinimą ir vienu įkrovimu nupjauna didesnį vejos plotą. Ar jau girdėjote apie akumuliatorinę vejapjovę RMA 339?

AR GALIMA PJAUTI VEJĄ PO TRĘŠIMO?

Veja turėtų pailsėti tarp tręšimo ir pjovimo, kad pasisavintų maistines medžiagas. Jei ant dirvos vis dar matomos granulės, pjovimo datą reikia atidėti. Geriausiu atveju veją pjaukite dvi ar tris dienas prieš tręšimą, kad maistinės medžiagos greitai patektų į dirvą. Jei norite skarifikuoti veją, rekomenduojame ją iš pradžių patręšti, o tada palaukti apytikriai 2 savaites. Prieš pradėdami skarifikuoti, nupjaukite veją iki 2–3 cm aukščio.

KADA PJAUNAMA VEJA?

Kai tik veja pavasarį pradeda augti, ją jau galima pjauti, o paskui viso sezono metu (kovo-lapkričio mėnesiais). Pasirūpinkite, kad veja būtų sausa. Dienos metu galite laisvai pasirinkti darbo laiką, kol temperatūra yra normali. Kai yra labai karšta, veją pjauti reikėtų tik ryte arba vakare.

KAIP DAŽNAI TURĖTUMĖTE PJAUTI VEJĄ?

Veją reikėtų pjauti bent kas septynias dienas, tačiau pavasarį to gali būti per mažai. Jeigu jūsų vejos žolė per savaitę išauga daugiau kaip 2,5 cm, veja turi būti pjaunama bent du kartus per savaitę. Jūs taip pat galite pasirinkti vejos rūšį: atspari apkrovai aikštynų veja sezono metu pjaunama kartą per savaitę. Dekoratyvinę veją galima pjauti kas keturias-septynias dienas, jeigu ji greitai auga. Pavėsyje auganti veja pjaunama tokiu pat ritmu kaip ir aikštynų veja.

AUKŠTOS ŽOLĖS PJOVIMAS

Jeigu jūs kurį laiką nepjovėte vejos, būtina prisiminti keletą dalykų, kad jūsų vejapjovė nepatirtų per didelės apkrovos. Puikiai veikianti vejapjovė, pasižyminti dideliu pjovimo našumu ir lengvai reguliuojamu pjovimo aukščiu, yra pats geriausias sprendimas – net ir tada, kai žolė yra per aukšta.

Taisyklė – 1/3

Ne visada patartina užaugusią veją iš karto nupjauti iki 4 cm. Grįžus iš atostogų ar ilgą laiką neprižiūrėjus sodo, drastiškas žolės pjovimas ją tik susilpnins, o ne sustiprins. Todėl aukštą veją trumpinkite palaipsniui, per kelis kartus, ir įsitikinkite, kad pjaunate apytikriai tik trečdalį stiebų viršaus. Taip laikysitės natūralaus žolės augimo ir nepažeisite augmenijos vegetacijos. Tai apytikriai yra pusė stiebelio.

VEJAPJOVĖS AUKŠTAI ŽOLEI

Taip pat aukštą žolę, iki 15–20 cm, galite pjauti STIHL vejapjove arba vejos traktoriumi – atsižvelgdami į modelį ir vejos būklę, taikydami taisyklę 1/3.

Tačiau, kai jūsų veja išauga iki 15–20 cm, ar net daugiau, paprastai rekomenduojame naudoti žoliapjovę.

ŽOLIAPJOVĖS AUKŠTAI ŽOLEI

Jeigu turite reikalų su labai aukšta žole, t.y., kai vejos aukštis yra daugiau nei 20 cm, žoliapjovė yra geresnis pasirinkimas.

Jei žolė labai aukšta, žoliapjove geriausia pjauti dviem kryptimis. Vieną kartą judesiu į dešinę viršutinę stiebo dalį, po to judesiu į kairę – apatinę. Sukant įrenginį puslankiu iš dešinės į kairę, žolė lieka gulėti kairėje pusėje.

Šiek tiek pasipraktikavę, taikydami teisingą pjovimo techniką ir naudodami pagrindinius įrenginius, krūmapjove ar žoliapjove aukštą žolę nupjausite tvarkingai.

Didesniems, lygiems paviršiams rekomenduojame taikyti kvadrato metodą: padalinkite plotą į keletą kvadratų ir kiekvieno atskiro kvadrato viduje eikite nuo išorės link vidurio. Taip galėsite matyti visą pjaunamą plotą.

KUO GALIMA PJAUTI AUKŠTĄ VEJĄ?

Aukštą veją galima pjauti žoliapjove, vejapjove arba vejos traktoriumi. Jei norite pjauti aukštą žolę vejos traktoriumi arba vejapjove, turėtumėte tai daryti dviem etapais. Jei žolė vejoje ar pievoje yra labai aukšta, tinkamas pasirinkimas bus žoliapjovė.

KĄ DARYTI, KAI VEJOS ŽOLĖ YRA PER AUKŠTA?

Jei vejos žolė yra per aukšta pjauti, geriausia ją trumpinti žoliapjove dviem kryptimis: vieną kartą – į dešinę viršutinę dalį, tada į kairę – apatinę dalį. Sukant įrenginį puslankiu iš dešinės į kairę, žolė lieka gulėti kairėje pusėje.

VEJAPJOVIŲ TECHNINĖ PRIEŽIŪRA IR NAUDOJIMAS

Jei norite turėti išpuoselėtą veją, vejapjovė – svarbiausias jūsų sąjungininkas. Jei savo vejapjovę naudosite tinkamai, veja taip pat bus jums dėkinga. Mes rekomenduojame vejapjovę visada naudoti vadovaujantis naudojimo instrukcija. Tik tokiu atveju ilgai džiaugsitės savo įrenginiu. Čia pateikiama pačią svarbiausią informaciją.

Aštrūs ašmenys

Aštrūs peiliai švariam pjūviui svarbūs ne tik virtuvėje. Vejapjovės taip pat privalo turėti aštrius ašmenis, kad žolė būtų tolygiai nupjauta iki norimo aukščio. Optimalų pjovimo našumą galima pasiekti, jei šis procesas visada atliekamas praėjus 20–25 darbo valandoms. Be to, pjovimo ašmenys turi būti pagaląsti prieš sezoną arba po jo.

PJOVIMO AŠMENŲ KEITIMAS PAS SPECIALIZUOTĄ PLATINTOJĄ

Jei pavasarį prieš pirmą pjovimą ašmenys nėra tinkami naudoti, pavyzdžiui, dėl to, kad matosi įtrūkimai ir įdubimai, juos nedelsiant turi pakeisti specializuotas STIHL platintojas. Priešingu atveju patartina nuimti peilį ir jį pagaląsti arba leisti pagaląsti ir subalansuoti profesionalui.

BŪKITE ATSARGŪS TIKRINDAMI PEILIUS

Prieš apžiūrint vejapjovės peilius, įsitikinkite, kad vejapjovė išjungta ir negali užsivesti. Jei naudojate akumuliatorines vejapjoves, tiesiog išimkite akumuliatorių. Iš benzininių įrenginių ištraukite uždegimo žvakės jungtį, o jei dirbate su elektrinėmis vejapjovėmis, įsitikinkite, kad kištukas ištrauktas iš elektros lizdo. Tai taip pat taikoma, norint išvalyti vejapjovę.

NELYGIŲ PAVIRŠIŲ PJOVIMAS

Jei tenka kovoti su labai nelygia veja, vejapjovė gali tapti papildoma našta. Todėl mes rekomenduojame vejapjovę stumti į kairę ir dešinę, o ne įkalnėn ar nuokalnėn. Pjaunant šlaitu, jums reikia mažiau pastangų, o pjovimo juostos būna tolygesnės. Be to, šis variantas yra saugesnis: virstant sumažėja rizika, kad vejapjovė gali jus pervažiuoti.

TINKAMO AUKŠČIO NUSTATYMAS

Prieš pjaunant būtina išsiaiškinti, ar vejapjovės pjovimo aukštis nurodytas centimetrais, milimetrais ar pakopomis. Jei nesate tikri, kaip nustatyti tinkamą pjovimo aukštį, perskaitykite naudojimo instrukciją arba kreipkitės į specializuotą STIHL prekybos atstovą.

KAIP OPTIMALIAI SUREGULIUOTI VEJAPJOVĖS PJOVIMO AUKŠTĮ?

Jei reikia išmatuoti optimalų vejos pjovimo aukštį, efektyvu naudoti šį triuką: ant vejos padedamas plono kartono gabalėlis ir išmatuojama sulankstoma liniuote. Tada galima tikslingai nustatyti vejapjovės pjovimo aukštį.

IŠMANIOJI VEJOS PRIEŽIŪRA. ROBOTAI VEJAPJOVĖS. PATOGIAU IR GREIČIAU

Išmanusis STIHL robotas vejapjovė iMOW® pjauna savarankiškai, išvengia kliūčių, lipa į įkalnes, o prireikus, pasikrauna pats. iMOW® serija siūlo geriausią pjovimo komfortą, tuo tarpu jūs galite atsipalaiduoti ir mėgautis savo sodu.

PATARIMAI IR GUDRYBĖS

Tinkamai pjauti veją – paprasta, bet daug pastangų reikalaujanti užduotis. Įpratę tai daryti, galėsite džiaugtis gražia ir sveika veja. Čia į vieną vietą surinkome jums svarbiausius efektyvios vejos priežiūros patarimus ir gudrybes.

PIRMIAUSIA NUPJAUKITE PAKRAŠČIUS, O TIK TADA – VISĄ LIKUSĮ PLOTĄ

Pjaudami veją visada turėtumėte judėti nuo išorės į vidų. Pirmiausia apipjaukite vejos pakraščius. Tam į rankas imkite žoliapjovę arba vejos pakraščiams apkirpti skirtas žirkles, pavyzdžiui, HSA 26. Jeigu leidžia pjaunamo ploto reljefas, naudokite vejapjovę. Nupjauta vejos žolė surenkama iš šono į surinkimo krepšį.

PJOVIMAS MULČIUOJANT: TRĘŠIMAS IR PJOVIMAS KARTU

Kai pjaunant mulčiuojama, nupjauti stiebeliai smulkiai susmulkinami ir grąžinami į veją kaip vertingas maistinių medžiagų šaltinis. Taip sutaupysite laiko ir jėgų. Taip pat nebereikės rūpintis pilnais surinkimo krepšiais ar trąšomis.

NEVAIKŠČIOKITE DAR NENUPJAUTA VEJA

Pjaudami atkreipkite dėmesį, kad vaikščiotumėte tik tomis vietomis, kurias jau pravažiavote. Kai žolė nulinksta po kojomis, ji neatsitiesia laiku ir nėra nupjaunama. Rezultatas: nelygus vejos paviršius.

VISO VEJAPJOVĖS PJOVIMO PLOČIO IŠNAUDOJIMAS

Vejos paviršius bus lygus, jei važiuosite tiesiomis juostomis. Įsitikinkite, kad jūsų vejapjovė išsikiša per vieno rato plotį į jau nupjautą juostą.

DAUGIAU APIE VEJOS PRIEŽIŪRA