Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Vejos atnaujinimas

VEJOS ATNAUJINIMAS. KĄ DARYTI, JEI VEJA NEPRIŽIŪRĖTA?

Sausa, parudavusi ir gausi piktžolių? Kai veja nebeatrodo gerai, galite jai padėti. Mes išsiaiškinsime, kaip tai padaryti.

VEJOS ATNAUJINIMAS. KADA VEJA TURI BŪTI ATNAUJINAMA?

Ne kiekviena veja turi būti iš karto visiškai atnaujinta. Dažnai tankesnę veją pavyksta išauginti, suteikus vejai nedidelę pirmąją pagalbą, ypač, kai jos paviršių daugiausia sudaro žolės stiebai. Pirmiausia, pašalinkite visas matomas piktžoles. Tai galima padaryti rankomis arba kultivatoriumi-skarifikatoriumi. Nupjaukite veją ir patręškite organinėmis vejos trąšomis. Palaistykite ir leiskite vejai augti. Kai veja siekia 5–6 cm aukštį, vėl nupjaukite iki 4 cm aukščio, ir tai darykite kas savaitę. Prisiminkite, kad apleidus vejos priežiūrą, piktžolės vėl greitai užauga. Praktiškas pagalbininkas – išmanus STIHL vejos robotas iMOW®, kuris pasirūpina reguliaru pjovimu už jus. 

Kadangi vejos gali būti iš gana reiklių augalų, jas reikia tinkamai prižiūrėti. Jei priežiūros per mažai, vejoje retkarčiais atsiras plikų dėmių ir tarpų. Vejos ligos gali būti įveikiamos, jei anksti jas nustatysite.

Vejos „remontas“

Nuplikusios vietos, tušti plotai ir pasikeitusi spalva erzina kiekvieną sodo mėgėją, todėl tai reikia laiku „gydyti“. Mūsų vadove išsiaiškinsime viską apie įvairias sunykusios vejos priežastis, taip pat sužinosime, kaip galima tai sutvarkyti.

Išsamiau apie vejos „remontą“

Jei vejoje yra ne tik kelios tuščios ar parudavusios vietos, bet ir dideli tarpai arba visas plotas jau nebėra patrauklus dėl gausybės piktžolių, tuomet pats laikas vejos atnaujinimui. Pateiksime du būdus, kaip tvariai atnaujinti veją.

VEJOS ATNAUJINIMAS NEPERKASANT

Jei norite atnaujinti veją be didelių pastangų ir efektyviai, tai šis metodas idealiai tam tinka. Jūs galite atnaujinti veją ir neperkasdami jos. Tam, reikia atlikti šiuos veiksmus:

1-AS ŽINGSNIS. VEJOS PJOVIMAS

Nupjaukite veją daugiau nei rekomenduojama pjaunant sveiką veją. Taip paruošite paviršių kitiems darbų etapams. Pjaukite taip žemai, kiek tik leidžia jūsų vejapjovė.

2-AS ŽINGSNIS. GILUS VEJOS SKARIFIKAVIMAS

Ir šiuo veiksmu turite padaryti daugiau nei įprastai. Skarifikuokite numatytą plotą kuo giliau įrėždami dirvą. Dirbdami didesniuose plotuose nuolat darykite pertraukas.

3-AS ŽINGSNIS. PIKTŽOLIŲ NUGRĖBIMAS

Metaliniu grėbliu nugrėbkite nuo vejos paviršiaus piktžolių liekanas. Kai yra piktžolių šaknų, dirbkite kiek įmanoma atidžiau.

4-AS ŽINGSNIS. ŽEMIŲ IR SĖKLŲ MAIŠYMAS

Paimkite karutį ir sumaišykite jame paprastą vazoninę žemę su geros kokybės vejos sėklomis. Žemė neturi būti brangi, tam pakanka pigios vazoninės žemės. Tačiau kalbant apie vejos sėklas, naudokite aukštos kokybės vejos rūšis. Jos geriau auga ir dažnai yra atsparesnės. Paprastai tam galima naudoti žinomų prekių ženklų vejos rūšis. Kiekvienam 80 litrų dirvožemio įmaišykite 350–400 gramų vejos sėklų.

5-AS ŽINGSNIS. SĖKLŲ-ŽEMIŲ MIŠINIO PASKLEIDIMAS

Žemės ir sėklų mišinį paskleiskite ant vejos paviršiaus. Tai geriausia padaryti naudojant paprastą šluotą. Geram 10 m2 vejos atnaujinti užtenka 80 litrų žemių. Kol žolės sudygs, užsėtame plote palaikykite drėgmę. Taip greitai turėsite naują ir tankesnį žolyną, kuriuo galėsite mėgautis.

VEJOS ATNAUJINIMAS PERKASANT

Visiškas vejos atnaujinimas – tai kruopščiausias, o kartu ir daugiausiai laiko reikalaujantis būdas. Todėl, norint atsikratyti vejos problemų, tai visada turėtų būti kraštutinis variantas. Mes rekomenduojame žolyną perkasti ir įrengti visiškai iš naujo. Ankstyvas ruduo tam tinka labiausiai. Temperatūra paprastai nenukrenta žemiau 10 laipsnių net naktį, o tai padeda vejos sėkloms sudygti.

1-AS ŽINGSNIS. VELĖNOS ŠALINIMAS (JEIGU REIKIA)

Atsižvelgiant į tai, kiek tvirta velėna, galite iš karto perkasti numatytą vietą arba pirmiausia pašalinkite likusią velėną. Žinoma, bus daugiau darbo, tačiau dažnai to negalima išvengti, ypač, kai dirva yra sunki ir priemolinga.

2-AS ŽINGSNIS. PERKASIMAS

Tolesni veiksmai atnaujinant seną veją: nesvarbu, su velėna ar be jos, pirmiausia numatytos vejos ploto pakraštyje iškaskite kastuvo gylio ir tokio pat pločio griovį, taip vadinamą vagą. Žemę pasilikite, nes jos vėl prireiks perkasamo lauko užpildymui. Kastuvu atskirkite atskirus dirvožemio gabalus ir padėkite juos apvertę ant galinio griovio pakraščio.

Likusios žolės ir piktžolės dabar taip pat yra apverstos arba griovyje ir tiesiog nunyksta. Šį darbą tęskite eilė po eilės, kol pasieksite lauko pabaigą. Užpildykite griovį žeme, palikta kasimo pradžioje. Dabar dirva yra supurenta. Atsižvelgiant į dirvožemio būklę, tikslinga jį tuo pat metu ir pagerinti. Jei žemė yra priemolis, į griovį pilkite stambų statybinį smėlį ir kompostą.
Į smėlėtą dirvą įpilkite kompostą ar pigią vazoninę žemę tam, kad dirvos struktūra pagerėtų.

3-ŽINGSNIS. PAVIRŠIAUS PARUOŠIMAS

Dabar paimkite grėblį ir išlyginkite juo paviršių, taip pašalindami vis dar pasirodančias piktžoles. Svarbu, kad paviršius būtų lygus. Medinis grėblys yra praktiškesnis, nes metaliniai grėbliai gali strigti purioje dirvoje.

4-AS ŽINGSNIS. VOLAVIMAS

Kitas žingsnis – dirvos lyginimas volu. Tai svarbu, kad būtų išvengta paliktų ir žole apaugusių žemės nelygumų, pavyzdžiui, pėdsakų. Volu dirbkite juostą po juostos. Šios juostos turėtų šiek tiek persidengti. Žemės volą galite išsinuomoti vietinėje statybinės įrangos parduotuvėje. Ar žinojote, kad volai dažniausiai būna tuščiaviduriai, nes taip juos lengviau gabenti, ir tik prieš darbą užpildomi vandeniu?

5-AS ŽINGSNIS. NAUJA SĖJA

Pirmiausia mediniu grėbliu supurenkite paviršių, kad žolės sėklos iš karto gerai susiliestų su žeme. Dabar pats laikas sėti naują veją! Atkreipkite dėmesį į tinkamą rūšį, atitinkančią vietines sąlygas ir reikalavimus. Juk atnaujinta veja turės gerai augti, o pradžioje ji yra pažeidžiama. Dėl šios priežasties rekomenduojame aukštos kokybės sėklų mišinius, nes juose yra tvirtos, atšakas formuojančios žolės, kurios nuolat pjaunant gražiai tankėja bei yra patvarios. Kilus abejonių, pasikonsultuokite specializuotoje parduotuvėje.

Išberti žolės sėklas po numatytą vejai plotą geriausia iš karto su pirminėmis organinėmis vejos trąšomis. Ant viršaus galite paskleisti vazoninės žemės sluoksnį. Dėl to sėklos išliks drėgnos ir bus apsaugotos nuo alkanų paukščių.

6-AS ŽINGSNIS. LAISTYMAS

Paskutinis senos vejos atnaujinimo žingsnis – nuolatinis vejos laistymas tol, kol sėklos sudygs. Greitu laiku savo sode vėl turėsite vešlų žalią kilimą.

Mūsų patarimas: kai žemės paviršius pašviesėja, laikas laistyti. Veja yra ištroškusi. Kiekvienas jos kvadratinis metras per dieną išgarina gerus 4 litrus vandens. Tik gerai laistoma veja yra atspari ir išlieka gyvybinga. Rekomenduojame veją laistyti tik kartą per savaitę, bet taip, kad ji būtų užtektinai šlapia. Tai verčia žolių šaknis skverbtis gilyn į žemę, kur jos gali „gerti“ podirvio vandenį. Kai žolynų šaknys iškeroję ir ilgos, veja daug geriau išgyvena karščius.

VEJOS ATNAUJINIMAS. RITININĖ VEJA AR VEJOS ATSĖJIMAS?

Vejos atnaujinimo sprendimas dažnai yra susijęs ir su biudžetu. Ritininė veja tikrai gali tapti išeitimi, kai norisi greito rezultato arba minimaliai sumažinti darbo krūvį. Tačiau ritininė veja yra ir brangiausias vejos atnaujinimo būdas.

Svarbu pasirinkti tinkamą ritininės vejos rūšį. Atvežus ritininę veją, ją reikia greitai išvynioti ir palaistyti, kad ji gerai įleistų šaknis.

KIEK KAINUOJA VEJOS ATNAUJINIMAS?

Veją, kurioje yra dideli tušti plotai, apaugę piktžolėmis, galima gana nesunkiai atnaujinti. Jums nereikės didelių investicijų, o tik kelių darbo valandų.
Kita vertus, jei veją norite visiškai atsodinti ir perkasti, tai gali kainuoti šiek tiek brangiau. Brangiausias variantas būtų ritininė veja, tačiau kartu sutaupoma ir daugiausia laiko. Mūsų patarimas: netaupykite žolės sėkloms, nes iš aukštos kokybės sėklų užauginamos geresnės žolės, kuriomis galėsite džiaugtis ilgiau.

VEJOS PRIEŽIŪROS PATARIMAI

Kad pastangos atnaujinti veją pasiteisintų, būtinai po atnaujinimo reikėtų nuolat ją prižiūrėti, kad ji išliktų tokia graži ir tanki, kokia buvo pradžioje, net ir po metų. Jei norite, kad veja išliktų tankiu, sodriai žaliu kilimu, ypač svarbus nuolatinis tręšimas, lygiai kaip ir tinkamas pjovimas bei teisingas laistymas. Jei vėją prižiūrėsite aplaidžiai, piktžolės ir samanos iškart užims startines pozicijas ir kantriai lauks savo progos pasirodyti. Daugiau apie tai rasite mūsų vejos priežiūros patarimuose, skirtuose visiems metų laikams.

SANTRAUKA. VEJOS ATNAUJINIMAS

  • Vejoje atsirado rudos dėmės, samanos arba šen bei ten pasirodė piktžolės? Tokiu atveju vejos nereikia iš karto perkasti.

  • Pjaukite veją tinkamai, kad ji nenukentėtų. Mes rekomenduojame pjauti vieną kartą per savaitę ir ne per žemai.

  • Jei atnaujinate ir atsėjate veją, įsitikinkite, kad įsigijote kokybišką ir tinkamą sėklų mišinį.

  • Vejos perkasimas – kraštutinė priemonė, nes kasimas – tai didesnės darbo sąnaudos.

  • Ritininė veja – tai galimybė visiškai atnaujinti pievelę.

KADA REIKĖTŲ ATNAUJINTI VEJĄ?

Kai matosi, jog veją sudaro tik samanos, piktžolės, geltonos dėmės ir tuščios vietos. Kai pažeistas didelis vejos plotas, vien tik priežiūros nebeužtenka.

KAIP GALIMA ATNAUJINTI VEJĄ?

Jūs galite veją atnaujinti be kasimo arba perkasdami. Jei nuspręsite atnaujinti veją nekasdami, pirmiausia reikėtų nupjauti ir skarifikuoti veją, o tada išberti dirvos ir sėklų mišinį.

Išsamiau apie vejos priežiūrą