Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Vejos dirvos gerinimas smėliu

VEJOS GERINIMAS SMĖLIU. SODRI ŽALUMA – GARANTUOTA

Vejai gerinti naudojamas smėlis padeda supurenti suspaustą ar priemolio dirvą. Mes išsiaiškinsime, kaip pagerinti vejos dirvą smėliu. Sužinosime, kodėl tai naudinga.

Apžvalga. Vejos dirvožemio gerinimas smėliu

  • Vejos gerinimui naudojamas smėlis padaro dirvą puresne, taip užtikrindamas didesnį vandens pralaidumą bei geresnį dirvožemio aprūpinimą oru.
  • Samanos, šiaudai ir piktžolės gali būti kietos dirvos indikatoriai.

  • Paruošiamieji darbai. Pirmiausia yra reikalingas vejos tręšimas, tuomet būtina apytikriai 2 savaičių pertrauka.

  • Pjaukite veją maždaug iki 3 cm aukščio.

  • Norint efektyvaus rezultato, prieš gerinant vejos dirvą smėliu, ją rekomenduojama skarifikuoti.

  • Išberkite arba išverskite smėlį ant vejos ir paskleiskite jį grėblio nugarėle.

  • Tada palaistykite veją, kad smėlis įsigertų į žemę.

KADA GERINTI VEJOS DIRVOŽEMĮ SMĖLIU?

Pradedant vejos priežiūrą po žiemos, mes rekomenduojame vejos dirvą pavasarį pagerinti smėliu. Idealu įterpti į veją smėlį balandžio arba gegužės mėnesiais.

KODĖL REIKIA GERINTI VEJOS DIRVOŽEMĮ SMĖLIU?

Esant labai tankiam ar priemolio dirvožemiui, dirva supurenama naudojant smėlį. Didesnis vandens pralaidumas ir geresnis dirvožemio aprūpinimas oru užtikrina, kad jūsų veja galės apsirūpinti pakankamu maistinių medžiagų kiekiu.

KAIP DAŽNAI REIKĖTŲ GERINTI VEJOS DIRVOŽEMĮ SMĖLIU?

Priemolio dirvožemyje ir didelę apkrovą patiriančiose vejose, dirvą gerinti smėliu reikia kartą per metus. Rekomenduojame šią procedūrą atlikti pavasarį. Mažesnę apkrovą patiriančiuose plotuose paprastai pakanka smėlį įterpti į veją kas dvejus ar trejus metus.

KIEK KILOGRAMŲ SMĖLIO REIKIA VEJOS GERINIMUI?

Atsižvelgiant į dirvožemio būklę, į vieną kvadratinį metrą vejos reikia įterpti 4–10 kilogramų smėlio. Tikslūs skaičiai priklauso nuo smėlio ir dirvožemio. Tačiau įsitikinkite, kad žolės stiebelių galiukai dar yra gerai matomi.

KOKS SMĖLIS TINKA VEJOS GERINIMUI?

Vejai gerinti naudojamas smėlis turi būti išplautas, o jo grūdelių dydis – 0,3–2 mm. Esant nurodytoms sąlygoms, galima naudoti žaidimų arba statybinį smėlį. Idealiai tinka kvarcinis smėlis, kurį galima nusipirkti išplautą ir tinkamo grūdelių dydžio specializuotose parduotuvėse.

ŽALIA, ŽALIAU, ŽALIAUSIA. KODĖL TURĖTUMĖTE GERINTI VEJOS DIRVOŽEMĮ SMĖLIU?

Idėja paskleisti smėlį ant vejos iš pradžių gali pasirodyti keista. Patikėkite mumis, ši priemonė – slaptas ginklas, padedantis turėti puikią ir žalią veją. Ar niekada nesusimąstėte, kodėl golfo aikštynų ar futbolo stadionų žolė atrodo taip gražiai? Žinoma, tai susiję ne tik su smėlio įterpimu į veją, tačiau vejos dirvos gerinimas smėliu yra veiksmingas vejos priežiūros papildymas.

Per daug drėgmės gali sukelti puvimą ir paskatinti samanų bei piktžolių augimą. Todėl patartina smėlį į veją įterpinėti nuolat, ypač kai dirva yra labai tanki ar yra priemolio. Priemonė gali būti naudinga ir aikštynų vejai, kurios dirva dėl intensyvaus naudojimo labai suspaudžiama. Smėlio grūdeliai užtikrina purią dirvožemio struktūrą, taip apsaugodami nuo vandens pertekliaus.

Vejos gerinimas smėliu - efektyvi vejos ligų profilaktikos priemonė, užtikrinanti didesnį vandens pralaidumą ir geresnį oro patekimą į dirvožemį. Abu dalykai yra svarbūs, kad veja iš dirvožemio galėtų pasisavinti pakankamai maistinių medžiagų. Rūgštus dirvožemis taip pat blokuoja maistinių medžiagų įsisavinimą, pH testas gali parodyti, ar jūsų dirvožemis yra rūgštus. Tokiu atveju rekomenduojame veją kalkinti.

KADA GERINTI VEJOS DIRVOŽEMĮ SMĖLIU?

Pagal jūsų vejos būklę galima pasakyti, ar reikia įterpti smėlio. Nepaisant pakankamo tręšimo, nuolat kovojate su velėnavimusi, piktžolėmis ar samanomis? Tai gali būti labai molingo dirvožemio, arba labai apkraunamos vejos rodiklis. Parudavusios ar tuščios vietos jūsų žolyne taip pat rodo tankų dirvožemį, tai galima pašalinti į veją įterpiant smėlio. Vejos smėlis – taip pat išbandyta priemonė vejos nelygumams išlyginti. Skaitykite mūsų vadovą ir sužinosite, kaip sutvarkyti sunykusią veją.

Kada geriausias laikas įterpti į veją smėlį? Kad neapsunktumėte savo vejos per karščius, nenaudokite smėlio jos gerinimui vasaros mėnesiais. Veją prižiūrint vasarą, kyla tam tikri iššūkiai ir reikalavimai. Geriausios sąlygos tam yra pavasarį, visgi, smėlį į veją galima įterpti ir rudenį.

VEJOS DIRVOŽEMIO GERINIMAS SMĖLIU PAVASARĮ

Kada geriausias laikas pagerinti vejos dirvožemį smėliu? Pasibaigus šaltiems žiemos mėnesiams, veja pradeda atsigauti. Žolei paaugus kelis centimetrus, jau galima užsiimti būsimais vejos priežiūros darbais. Patirtis rodo, kad kovo mėnesį temperatūra vėl gali nukristi, idealus laikas smėliui įterpti į veją – balandžio ir gegužės mėnesiai.

VEJOS DIRVOŽEMIO GERINIMAS SMĖLIU RUDENĮ

Jeigu reikia, procedūrą galima pakartoti ir rudenį, tačiau dažniausiai užtenka vienos procedūros kartą per metus. Jei savo vejos dirvą gerinate pirmą kartą, tam labiausiai tiks pavasaris. Tačiau nenutiks nieko blogo, jeigu smėlį į veją įterpsite rudenį. Tačiau pasirūpinkite, kad po to nebūtų daugiau karščių.

PASIRUOŠIMAS. TRĘŠIMAS, PJOVIMAS, SKARIFIKAVIMAS

Prieš pradėdami barstyti smėlį ant vejos, turite atlikti parengiamuosius darbus. Kada turėtumėte tręšti veją? Apytikriai po dviejų savaičių nupjaukite veją iki maždaug 3 centimetrų aukščio. Tada turėtumėte skarifikuoti savo veją.

AR PRIEŠ ĮTERPIANT SMĖLĮ REIKIA SKARIFIKUOTI VEJĄ? 

Mes rekomenduojame prieš įterpiant į veją smėlį, ją skarifikuoti. Taip žolės danga taps puresnė, dirva bus šiek tiek įrėžta. Pavasaris – tinkamiausias metas šiai procedūrai, kai veja bunda iš miego ir jūs ruošiatės artėjančiai vasarai. Kadangi veja skarifikuojant patiria didelę apkrovą, mes rekomenduojame tai daryti ne dažniau kaip du kartus per metus.

AR BŪTINA VEJĄ AERUOTI?

Skarifikatorius įrėžia dirvą ir žolės dangą vertikaliai, taip ją supurendamas. Aeruojant vejoje atitinkamu specialiu įrenginiu ar kasimo šake išmušamos nedidelės skylės. Jei jūsų vejoje yra rudų ar drėgnų dėmių, o tam tikrais atvejais dirvožemis labai tankus, gali būti naudinga ją aeruoti.

STIHL patarimas. Jei norite aeruoti tankias vietas, ši priemonė nėra būtina iškart po skarifikavimo. Vietoje to, tik išbarstę smėlį subadykite dirvą kasimo šake ir šiek tiek pajudinkite. Taip smėlis lengviau pateks į skyles.

ĮVADAS. SMĖLIO VEJOJE PASKIRSTYMAS

Patręšę, nupjovę ir skarifikavę veją, galite į veją įterpti smėlį. Tam jums nereikia jokių specialių įrankių.

Galima naudoti barstytuvą, bet jis nėra būtinas. Sausą vejai gerinti naudojamą smėlį galite tiesiog sukrauti ant vejos krūvomis karučiu ar kibiru, paskirstyti grėblio nugarėle ir švelniai įterpti šluota.

Jeigu reikia, galite aeruoti itin tankias vietas, t.y. dirvoje kasimo šake padaryti mažas skyles. Įterpę smėlį, palaistykite veją, kad smėlis įsigertų į žemę.

Įterpus į veją smėlį, iš karto poveikis nesimato – ypač po pirmo karto. Tačiau jei tai darysite nuolat, atsižvelgdami į tolesnę vejos priežiūrą, maždaug po trejų metų jūsų veja turėtų atrodyti daug sodresnė.

KOKĮ SMĖLĮ NAUDOTI VEJOS DIRVOŽEMIO GERINIMUI?

Kalbant apie vejai naudojamą smėlį, ypač svarbus yra grūdelių dydis. Dažnai rasite rekomendaciją: 0–2 mm dydžio grūdeliai. Mes rekomenduojame, kad grūdelių dydis būtų ne mažesnis kaip 0,3 mm, tokį specialų vejos smėlį galima įsigyti specializuotose parduotuvėse. Be to, smėlis turi būti išplautas, be dumblo ir molio dalelių, be organinių komponentų. Todėl tam idealiai tinka kvarcinis smėlis be kalkių, kuris yra išplaunamas ir parduodamas specializuotose parduotuvėse ir yra reikiamo grūdėtumo.

Paprastai, galima naudoti žaidimų aikštelių smėlį, tačiau tokiu atveju reikia pasirūpinti, kad šis būtų išplautas ir ne per smulkus. Įterpdami į veją smėlį, norite dirvą padaryti puresne? Šiuo atveju į sutankintą dirvą reikia įberti kiek stambesnio grūdėtumo smėlį. Minėtomis sąlygomis statybinis smėlis gali būti tinkamas ir vejos dirvai gerinti.

KIEK SMĖLIO REIKIA MANO VEJAI?

Atsižvelgiant į dirvožemio būklę, į vieną kvadratinį metrą gali tekti suberti 4–10 kg smėlio. Jeigu perkate specialų vejai skirtą smėlį iš specializuotos parduotuvės, dažniausiai ant pakuotės nurodoma, kiek kvadratinių metrų skirtas smėlio kiekis. Tai dažniausiai būna kvarcinis smėlis.

Visgi svarbu, kad veją neužkastumėte smėliu, net jei dirva labai molinga. Nupjovę veją iki apytikriai 3 cm aukščio, užberkite veją ne daugiau kaip 2 cm smėlio sluoksniu. Žolės stiebeliai vis tik turėtų kyšoti, o ne būti uždegti pilnai.

AR TIKRAI REIKALINGAS PAVIRŠINIS TRĘŠIMAS?

Vadinamasis paviršinis tręšimas – tai kvarcinio smėlio, vejos sėklų, organinių medžiagų, tokių kaip kompostas ar durpės, ir vejos trąšų mišinys. Paviršinis tręšimas dažniausiai naudojamas golfo aikštynuose, o sode prie namų šis darbas paprastai nebūtinas. Jei po skarifikavimo vejoje yra tuščių dėmių, galite atitinkamas vietas atsodinti. Mes rekomenduojame veją skarifikuoti ir gerinti smėliu ne vienu metu, o palaukti vieną ar dvi savaites po sėjos prieš smėlio įterpimą, taip apsaugant šviežias sėklas nuo išdžiūvimo.

Išsamiau apie vejos priežiūrą