Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Vejos mulčiavimas

VEJOS MULČIAVIMAS – NATŪRALI PRIEŽIŪRA SODRIAI ŽALUMAI

Vejapjovės susmulkinta žolė paliekama vejoje kaip viršutinis purus dirvos sluoksnis, iš kurio veja pasiima geriausias maistines medžiagas.

VEJOS MULČIAVIMAS: APŽVALGA

  • Mulčiuojant organinė medžiaga padengia dirvą kaip viršutinis maistinių medžiagų sluoksnis.

  • Mulčio gaminimas iš sodo atliekų.

  • Atkreipkite dėmesį į tinkamas mulčio medžiagas, skirtas įvairioms sodo zonoms.

  • Mulčiavimas: smulkios žolės nuopjovos paskirstomos tiesiai ant žemės.

  • Mulčiavimas taupo laiką ir pinigus bei yra naudingas aplinkai.

KĄ REIŠKIA MULČIAVIMAS?

Mulčiavimas – tai susmulkintų augalų ar kitos medžiagos naudojimas kaip puraus viršutinio dirvožemio sluoksnio. Mulčias apsaugo dirvą ir grąžina į ją maistines medžiagas.

KAIP DAŽNAI REIKIA MULČIUOTI VEJĄ?

Kaip ir įprastai pjaunant veją, sodininkystės sezono metu ji mulčiuojama bent kartą per savaitę. Ypač pavasarį, kai veja auga itin greitai, gali būti naudinga dažniau naudoti mulčiuojančią vejapjovę. Atkreipkite dėmesį, ar jūsų vejos aukštis nėra per didelis, kad vienu kartu nebūtų per daug nupjauta.

KADA REIKIA MULČIUOTI VEJĄ

Kai tik sode prasideda sodininkystės sezonas, galite pradėti mulčiuoti ir savo veją. Tada iki pat rudens galite nuolat, bent kartą per savaitę, imti į rankas mulčiuojančią vejapjovę.

KAS YRA MULČIAVIMAS?

Ekologinėje sodininkystėje mulčias – tai organinės medžiagos, tokios kaip lapai ar vejos nuopjovos, kurios įterpiamos į dirvą tam, kad ją apsaugotų ir aprūpintų maistinėmis medžiagomis. Apie mulčiavimą kalbama tada, kai susmulkinti augalai naudojami kaip purus viršutinis dirvožemio sluoksnis. Mulčiavimas gali būti naudojamas beveik bet kurioje sodo vietoje ir suteikia namų sodininkams galimybę sutaupyti darbo valandų, laiko ir pinigų. Pavyzdžiui, mulčiuojančia vejapjove veją galite pjauti ir mulčiuoti vienu metu. Mulčiuoti taip pat naudinga ir daržovių lysves.

KAS VYKSTA MULČIUOJANT?

Mulčiuojant ir pavėsyje dirva išlieka drėgna, o tai reiškia, kad dirvoje geriau kaupiamas vanduo, ji lieka puri ir ne taip greitai išdžiūsta. Mulčias taip pat naudojamas kaip apsauginis sluoksnis nuo stipraus lietaus ir žemų temperatūrų, o tai naudinga augalams. Sliekai ir kiti dirvožemio organizmai dirvožemyje esančias medžiagas paverčia vertingomis ir natūraliomis trąšomis, kurios aprūpina veją ir daržovių lysves svarbiomis maistinėmis medžiagomis, būtinomis sveikam augimui.

MULČIO MEDŽIAGOS

Įvairių rūšių mulčio medžiagų, žinoma, taip pat galima įsigyti ir prekybos vietose. Asortimentas platus: nuo žievės mulčio iki pjuvenų. Visgi, dirbdami savo sode tikriausiai jau esate puikiai aprūpintas įprastomis „sodo atliekomis“, kurias galite perdirbti į vertingą mulčią – veją paprasta mulčiuoti po pjovimo nupjautą žolę paliekant vejoje.

ŽALIOSIOS VEJOS NUOPJOVOS

Nupjautą vejos žolę galima naudoti visose sodo vietose. Ant lysvių ir augalų mulčio sluoksnis turi būti apie 2–3 cm storio. Būkite atidūs ir neklokite storų sluoksnių, nes žaliosios nuopjovos gali sulipti ir dirvožemio kvėpavimas apsunks. Be to, niekada nenaudokite sergančios žolės ar nupjautos žolės su sėklomis.

SMULKINTOS ŠAKOS

Didelis azoto kiekis, išsiskiriantis pūvant susmulkintoms šakoms, gali sulėtinti augalų augimą. Toks mulčias ypač tinka įsišaknijusioms gyvatvorėms ir medžiams, taip pat gali būti naudojamas kaip natūrali sodo tako danga.

ŠAKŲ SMULKINTUVAS

Su STIHL šakų smulkintuvais greitai sutvarkysite sodą. Dėl galingų pjovimo sistemų medines ir minkštas sodo atliekas jie greitai paverčia vertingu mulčiu arba komposto medžiaga.

LAPAI

Kaip mulčią galite saugiai naudoti beržų, klevų, buko ir visų rūšių vaismedžių lapus. Ir priešingai – graikinių riešutmedžių, kaštonų ir ąžuolo lapus galima naudoti tik nedideliais kiekiais, maišant su kitais lapais, nes sunkiai skaidoma tanino rūgštis neigiamai veikia mitybos pusiausvyrą dirvoje.

ŽIEVĖS MULČIAS

Žievės mulčias ypač gerai naikina dagius ir kitas piktžoles, kadangi žievės mulčias taip pat išskiria taninus ir kitas rūgštis į dirvą, jis tinkamas tik takams gėlių, vaismedžių ir krūmų mulčiavimui. Žievės mulčio nereikėtų naudoti daržovėms ir daugiamečiams augalams. Norint užtikrinti visišką efektyvumą, būtina berti bent 10 cm sluoksnį.

ŽVYRAS, SKALDA IR AKMENYS

Žvyras, skalda ir akmenys idealiai tinka daugiametėms žolėms, krūmams ir daugiamečiams augalams. Jie nebrangūs, gerai praleidžia vandenį ir orą, tačiau dėl savo svorio netinka labai tankioms dirvoms. Saulėtoms vietoms rekomenduojame rinktis lengvesnes, ne taip greitai įkaistančias rūšis. Tamsios rūšys ilgiau išlaiko šilumą.

Vejos mulčiavimas. Pjovimas ir mulčiavimas vienu kartu

Jūsų vejai bus taip pat naudingas ir organinis mulčias. Pjaunant mulčiuodami, jūs ne tik aprūpinate žolynus natūraliomis maistinėmis medžiagomis, bet ir sutaupote laiko bei jėgų. Mulčiuojant veją, nupjauta žolė nėra surenkama į vejapjovės krepšį, o smulkiai susmulkinama mulčiuojančios vejapjovės peiliais ir paskirstoma ant žolės. Tokiu būdu į vieną sujungiami trys svarbūs vejos priežiūros etapai: pjovimas, nupjautos žolės šalinimas ir tręšimas. Taip tausojama aplinka ir taupomi pinigai.

VEJOS MULČIAVIMAS. PRIVALUMAI

Vienos Eslingo gamtos išteklių ir gyvosios gamtos mokslų universiteto atliktas ilgalaikis bandymas įrodė, kad mulčiavimas suteikia didelių pranašumų ir skatina vejos augimą. Per ketverius metus įprastine vejapjove buvo nupjauta 1000 m2 vejos, o nupjauta žolė nuolat šalinama, gerai patręšiama mineralinėmis trąšomis. Kartu tokio pat dydžio plotas buvo apdirbamas mulčiuojančia vejapjove, o nuopjovos mulčiuojant paliktos gulėti ant pievelės. Rezultatas akivaizdus:

  • Nuolat tankesnė vejos žolės danga ir sodri žaluma mulčiuojant 21 kartą per metus visą vegetacijos laikotarpį.

  • Didesnis efektyvumas nei 4 kartus tręšiant mineralinėmis trąšomis palyginame plote.

  • Grąžintos maistinės medžiagos tiksliai atitinka optimalų jų kiekio poreikį viena kitos atžvilgiu.

KODĖL POPULIARĖJA VEJOS MULČIAVIMAS?

  1. Mulčiuojant veją, geriau auga žolė, dėl to sumažėja velėnuotumas. Gerai maistinėmis medžiagomis aprūpinamoje vejoje nelieka vietos piktžolėms ir samanoms. Išsaugoma pirminė rūšinė žolynų sudėtis.

  2. Gerai auganti veja per metus kvadratiniame metre priaugina 1,5–2 kg nupjautos žolės, o tai yra 1–2 t, kai vejos plotas 1000 m²! Išmesti į žaliąsias šiukšliadėžes arba kompostuoti ne visada įmanoma. Tai dar viena priežastis, dėl kurios vis populiarėja vejos mulčiavimas.

STIHL benzininė vejapjovė RM 650 V

STIHL RM 650 V benzininė vejapjovė – tai mulčiavimo ekspertas. Naudojant daugiafunkcį peilį, ją galima paversti praktiška daugiafunkce žoliapjove, nekeičiant peilių. Dėl to nupjauta žolė smulkiai susmulkinama ir tolygiai paskirstoma tiesiai ant žolės kaip trąša.

MULČIUOTI AR PJAUTI VEJĄ?

Mulčiavimas – tai dirvožemio lengvas apdengimas dažniausiai organinėmis medžiagomis. Taigi klausimas: „mulčiuoti ar pjauti veją?“ turėtų skambėti: „pjauti mulčiuojant ar surenkant žolę į krepšį?“

Abu būdai, pjovimas ir mulčiavimas arba mulčiuojamasis pjovimas, turi privalumų ir trūkumų, kuriuos aptarsime žemiau. Matydami mulčiavimo ir pjovimo skirtumus, patys nuspręsite, ar geriau veją mulčiuoti nupjauta žole, ar geriau žolę iš karto surinkti, ar surinkti po pjovimo.

PJOVIMO IR VEJOS MULČIAVIMO SKIRTUMAI

Įprastai pjaunant, nupjautos žolės gana stambūs ir ilgi stiebeliai lieka gulėti ant žemės arba sukrenta į žolės surinkimo krepšį, pritvirtintą prie vejapjovės ir nuolat ištuštinamą. Tokią nupjautą žolę galima kompostuoti, taip žolėje esančios maistinės medžiagos vėliau bus naudingai panaudotos sode.

Ir priešingai: mulčiuojant žolė pjaunant susmulkinama, tad nuopjovos lieka ant žemės. Mulčiuojant veja ir dirvožemis gauna naudos iš grįžtamojo maistinių medžiagų srauto, todėl daug laiko reikalaujančio tręšimo nebereikia.

VEJOS MULČIAVIMAS AR PJOVIMAS? PRIVALUMAI IR TRŪKUMAI?

  PRIVALUMAI TRŪKUMAI
Pjovimas mulčiuojant
  • Vejai ir dirvožemiui maistinių medžiagų grįžimas yra naudingas: veja atrodo gyvybingesnė, tankėja žolės danga ir sodresnis žalumas.
  • Nereikia išmesti žolės nuopjovų.
  • Pjovimas mulčiuojant apjungia į vieną du veiksmus – šienavimą ir mulčiavimą – ir ženkliai sumažina tręšimą.
  • Mulčiuoti reikia dažniau – atsižvelgiant į oro sąlygas, 2–3 kartu per savaitę, kad nupjauta žolė galėtų visiškai suirti.
  • Kai pjaunama mulčiuojant aukštą žolę, jos likučiai ant vejos išdžiūsta. Nuopjovos iki kito pjovimo nėra suardomos, todėl palaipsniui susidaro velėna. 
Vejos pjovimas su surinkimu
  • Pjauti dažniausiai reikia rečiau.
  • Nupjauta žolė naudojama kompostui.
  • Nupjauta žolė naudojama kompostui.
  • Dirvai reikia daugiau trąšų.
  • Veja mažiau gyvybinga nei mulčiuojant ir greičiau išdžiūva.

MULČIAVIMAS AR PJOVIMAS? KURIS ĮRENGINYS TINKA LABIAU?

Jei svarstote, kas jūsų vejai geriau: mulčiavimas ar pjovimas, taip pat turėsite nuspręsti, kuris įrenginys jums labiausiai tinka. Ar tai turėtų būti vejapjovė ar mulčiuojanti vejapjovė, ar vejapjovė su mulčiavimo funkcija?

STIHL mulčiuojančios vejapjovės itin smulkiai susmulkina žolės nuopjovas ir tolygiai jas paskirsto. Taip pat jūs galite greitai paversti savo STIHL vejapjovę mulčiuojančia, aprūpindami ją skirtingais peiliais. Su mūsų mulčiavimo rinkiniais, skirtais daugumai vejapjovių, tai padarysite greitai, be vargo. Taigi, jums nereikia apsispręsti, ar tai turėtų būti vejapjovė, ar mulčiuojanti vejapjovė.

Išvada: mulčiuojant nebereikia tuštinti žolės surinkimo krepšio, todėl komposto krūva gali būti mažesnė. Jei veją mulčiuojate, o ne tik pjaunate, jums taip pat reikės daug mažiau vejos trąšų, nes maistinės medžiagos lieka vejoje.

Drėgnu šiltu oru mulčiuojant sugaištama daugiau laiko, nes tai reikėtų daryti bent du kartus per savaitę, kad nupjauta žolė suirtų. O jei negalite pjauti dėl lietaus, aukštesnes vejas reikėtų pjauti keliais etapais, kad nupjauta žolė būtų tinkamai susmulkinta, o veja nesivelėnuotų. Šiuo atveju sutaupysite laiko.

VEJOS MULČIAVIMAS. KITI PATARIMAI

Jei norėtumėte gauti geriausius vejos mulčiavimo rezultatus, svarbu, kad nupjauta žolė liktų gulėti ant vejos. Atkreipkite dėmesį į tai, kad nupjautos žolės kiekis nebūtų per didelis, žolė gerai susmulkinta ir tolygiai paskirstyta. Žolėje esantis azotas greitai mineralizuojasi ir augalai gerai jį įsisavina.
Norėdami gauti kuo daugiau naudos iš šio būdo, mulčiuodami veją taip pat atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus:

  • Mulčiuojant veja pjaunama šiek tiek dažniau.

  • NNaudokite specialią STIHL mulčiuojančią vejapjovę. Ji labai gerai susmulkina nupjautą žolę ir tolygiai ją paskirsto. Kaip alternatyvą, STIHL daugeliui vejapjovių siūlo mulčiavimo rinkinius, kuriuos naudodami paversite mulčiuojančią vejapjove.

  • Žolė trumpinkite maždaug trečdaliu, o esant sausrai – mažiau

  • Jei tik įmanoma, pjaunama žolė turi būti sausa. Jei žolė drėgna, važiuokite šiek tiek lėčiau ir nupjaukite mažiau.

  • Visada dirbkite maksimaliomis apsukomis (visu droseliu) ir gerai pagaląstais peiliais.

  • Dažniau tikrinkite pjovimo korpusą ir nuvalykite nuopjovų likučius.

  • Pjovimo juostos turi persidengti.

  • Labai aukštą veją visada pjaukite pakopomis, keisdami pjovimo kryptį. Taip žolę nupjausite ir ji tolygiau nuguls ant vejos.

SODO DALIES, KURIOJE AUGA DARŽOVĖS, MULČIAVIMAS

Daržovių lysves geriausia apkloti mulčio mišiniu. Būkite taupūs – mulčias taip pat privilioja sraiges ir pelėnus. Geriau sodą mulčiuoti dažniau ir įvairiomis medžiagomis, taip palaikant savo augalų augimą. Prieš klodami mulčią ant lysvių, įsitikinkite, kad vejos ir žaliosios nuopjovos yra apdžiūvusios.

Mulčio mišinys, skirtas daržovių lysvėms

  • pasėjimas ir posėlis;

  • lapai;

  • šiaudai;

  • kompostas

  • vejos nuopjovos

  • optimalu: ridikėliai, prieskoninės žolelės, salotos.

Išsamiau apie vejos priežiūrą