Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Vejos pakraščių įrengimas

Angliškos vejos pakraščio pjovimas

Angliškos vejos pakraštys yra labai populiarus, nes taip veja atrodo prižiūrėta ir daili. Išsiaiškinsime, kaip tokį pakraštį įrengti ir prižiūrėti.

ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠČIO PJOVIMAS: APŽVALGA

  • Prižiūrint angliškos vejos pakraštį, pirmiausia nupjaunamas vejos pakraštys, pavyzdžiui, su STIHL HSA 26. Tuomet ir likusi vejos dalis.

  • Angliškos vejos pakraštį dailinkite kelis kartus per metus krūmapjove arba žolės pjovimo peiliu. Jeigu reikia, pavasarį galite kirpti.

  • Pjaudami vejos pakraščius žoliapjove arba vejapjove, nepamirškite darbų saugos.

ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠTYS – KAS TAI?

Angliškos vejos pakraštys – tai vientisas perėjimas tarp vejos ir lysvės, kai lysvė nėra specialiai išskiriama.

KADA REIKĖTŲ PJAUTI VEJOS KRAŠTĄ?

Angliškos vejos pakraštį geriausia pjauti pavasarį, tačiau tai galima daryti ir ištisus metus.

KAIP REIKIA PJAUTI VEJOS PAKRAŠTĮ?

1-as žingsnis. Vejos pakraščio žymėjimas.

2-as žingsnis. Angliškos vejos pakraščio pjovimas.

3-as žingsnis. Išsikišusių vejos dalių pašalinimas.

4-as žingsnis. Lysvės pakraščio įdirbimas arba dirvos purenimas.

ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠTYS. PERĖJIMAS Į DAILIĄ FORMĄ

Vadinamasis angliškos vejos pakraštys – tai natūralus, vientisas ir nuoseklus perėjimas tarp lysvės ir vejos, suformuojantis aiškiai paryškinti žolyno pabaigą. Jis yra švariai nupjautas ir struktūriškai neatskirtas.

Kai formuojamas angliškos vejos pakraštys, lysvė nėra atitveriama, o tik aiškiai nupjaunama žolės danga. Taip sukuriama riba link lysvės, kuri aiškiai atskiria vieną nuo kitos. Lysvės paviršiaus lygis yra šiek tiek žemiau nei vejos, todėl pakraštys dar papildomai pabrėžiamas.

ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠČIO PJOVIMAS. PRIVALUMAI IR TRŪKUMAI

Angliškos vejos pakraščio pjovimas nieko nekainuoja, yra lengvai suformuojamas ir atrodo labai elegantiškai ir natūraliai. Be to, taip pat natūralus vejos pakraštys gali būti bet kokios formos. Kokie jos trūkumai? Reikia daugiau priežiūros, nes kas kelias savaites visi pakraščiai turi būti nupjauti o, prireikus, pavasarį iš naujo suformuoti.

ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠČIO PJOVIMAS. PASIRUOŠIMAS IR ĮRANKIAI

Pjauti angliškos vejos pakraštį nėra sudėtinga. Toliau sužinosime, kaip geriausia pasiruošti, kokių įrankių prireiks ir kada tinkamiausias laikas patiems formuoti vejos pakraštį.

KUR FORMUOTI ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠTĮ?

Vejos pakraščiai įrengiami tarp vejos ir lysvės. Tačiau angliškos vejos pakraščiai taip pat yra naudingi ir gražūs vejoje įrengtiems gėlynams.

KADA IR KAIP DAŽNAI PJAUNAMAS ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠTYS?

Nuolatinė ir kruopšti priežiūra padeda išvengti pakartotinio pjovimo. Jeigu reikia, dar kartą pavasarį pabandykite nupjauti angliškos vejos pakraštį.

Vejos pakraščius pjaukite kas dvi savaites žoliapjove arba žolės peiliu, bet ne rečiau kaip du tris kartus per metus, kitaip veja vėl įaugs į lysvę ir ją teks pavasarį apipjauti dar kartą. Jeigu jums itin patinka tikslumas, pjaukite veją kiekvieną savaitę.

KOKIŲ ĮRANKIŲ REIKIA VEJOS PAKRAŠČIO PJOVIMUI?

Svarbus įrankis angliškos vejos pakraščio mėgėjams — vejos pakraščio peilis. Tai sodo įrankis, panašus į kastuvą, tik yra pusmėnulio formos ašmenimis. Todėl jis taip pat žinomas kaip „pusmėnulio“ kastuvas ir dėl tiesių ašmenų yra tikslesnis.

Jūs taip pat galite naudoti kastuvą su šiek tiek išlenktais ašmenimis, ir juo vienu metu nupjauti mažas vejos pakraščio dalis, kad kraštas netaptų banguotas ar kreivas. Vejos pakraščio peiliu nubrėžiamos tikslios, tiesios linijos, o kasant kastuvu pakraštys būna nelygus. Jei jums itin patinka tikslumas, gali tekti perbraižyti liniją.

Kiti angliškos vejos pakraščio pjovimo įrankiai:

  • Medinė lenta, sodo žarna ar virvė.

  • Vejos pakraščio peilis arba kastuvas.

  • Kultivatorius.

  • Gali prireikti karučio nupjautiems velėnos gabalams pervežti.

VEJOS PAKRAŠČIO PEILIS AR KASTUVAS: KURIS TINKAMIAUSIAS ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠČIUI?

Vejos pakraščio peiliu, kurio ašmenys tiesios pusmėnulio formos, nubrėžiamos tikslios linijos, todėl puikiai tinka angliškos vejos pakraščiams pjauti. Kita vertus, kastuvas turi lenktą geležtę, tad pakraštys bus greičiausiai kreivas ir gali tekti pjauti dar kartą.

DAILAUS IR TIESAUS VEJOS PAKRAŠČIO PJOVIMAS. PATARIMAI IR DARBŲ SAUGA

Kai, pavyzdžiui, daugiamečių gėlių lysvė, ribojasi su veja, perėjimas sunkiai matomas, nes veja jau iš dalies arba gan plačiai įauga į lysvę. Naudodamiesi mūsų patarimais ir tinkama įranga, galėsite sutvarkyti savo vejos pakraščius, o dėl tvarkingų vejos pakraščių ir veja atrodo gerai išpuoselėta – net ir natūraliuose soduose į ją gražu žiūrėti.

MUMS RŪPI JŪSŲ SAUGUMAS. APSAUGINĖ ĮRANGA

Darbas galingais įrenginiais teikia džiaugsmą ir leidžia pranokti save. Gerai, jei galite pasikliauti efektyviais ir saugiais apsauginiais drabužiais. Dirbdami su žoliapjove visada dėvėkite asmenines apsaugos priemones. Pavyzdžiui, šalmą, nuo pjūvių apsaugančias kelnes, apsauginius batus ir kt. Išsamesnę informaciją rasite savo gaminio naudojimo instrukcijoje. Prieš naudodami įrenginį pirmą kartą, nuodugniai susipažinkite su juo ir prieš kiekvieną naudojimą įsitikinkite, kad jūsų įrenginys yra nepriekaištingos būklės. Jūsų STIHL prekybos atstovas, atsižvelgdamas į jūsų norus, paruoš kiekvieną įrenginį pirmam naudojimui ir patars dėl apsauginių drabužių, modelių ir dydžių. Atminkite, kad asmeninės apsaugos priemonės nepakeičia saugaus darbo.

DĖMESIO! DARBŲ SAUGA

Dirbdami žoliapjove laikykitės bent 15 metrų atstumo nuo kitų žmonių, nes smulkūs akmenys gali pakilti į orą ir pataikyti į žmones. Būkite atsargūs, kad pjaudami angliškos vejos pakraštį nepaliestumėte lysvės.
Žoliapjovė turėtų būti pritaikyta jūsų ūgiui. Dirbant svarbu stovėti tiesiai, kad nepavargtumėte ir neskaudėtų nugaros. Dirbkite ergonomiškai: pjovimo įrankis turi vos liesti žemę, o pjaudami veją žoliapjovę visada laikykite abiem rankomis. Išsamesnę informaciją, kaip teisingai pjauti veją žoliapjove, rasite mūsų vadove.

Tikslus vejos pakraštys

Žoliapjovės tokios, kaip FSA 60 R iš STIHL akumuliatorinės AK sistemos arba tvirtos akumuliatorinės krūmų žirklės HSA 26, priklausančios STIHL AS sistemai, idealiai tinka priežiūrėti ilgus vejos pakraščius sode arba ten, kur veja ribojasi su mūro siena ar panašiomis kliūtimis. 

STIHL FSA 60 – AK sistema

FSA 60 turi praktišką tarpiklį kaip apsaugą pjovimo metu. Pjovimo galvutė 90 laipsnių kampu lengvai įpjauna dirvą ir atskiria žolės dangą, esančią tarp pakraščio ir vejos.

STIHL HSA 26 – AS sistema

Lengvos, kompaktiškos akumuliatorinės krūmų žirklės su dviem ašmenimis, skirtais formuojančiam pjovimui ir prižiūrėti mažas gyvatvores bei dailinti vejos pakraščius. Ypač tinka sunkiai pasiekiamoms vietoms ir tiksliems darbams. Dėl STIHL ašmenų geometrijos galite būti tikri dėl didelio tikslumo ir pjovimo našumo.

ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠČIO ĮRENGIMAS SAVOMIS RANKOMIS. IŠSAMI INSTRUKCIJA

1-AS ŽINGSNIS. VEJOS PAKRAŠČIO ŽYMĖJIMAS

Uždėkite ilgą, tiesiai nupjautą medinę lentą ant būsimo vejos pakraščio ir prispauskite ją prie lysvės. Arba ties augalais ištempkite virvę. Jei lysvė ar vejos pakraštys turi būti išlenkti, pagal šią liniją paklokite žarną arba virvę.


2-AS ŽINGSNIS. ANGLIŠKOS VEJOS KRAŠTO PJOVIMAS

Dabar kastuvu arba vejos pakraščio peiliu pjaukite žolės dangą palei lentą, žarną ar virvę. Taip atkarpa po atkarpos sukuriamas jūsų angliškos vejos pakraštys.

3-AS ŽINGSNIS. IŠSIKIŠANČIŲ VEJOS DALIŲ ŠALINIMAS

Kastuvu nuimkite velėnos perteklių, nukeldami jį nedideliu kampu. Šios velėnos gabaliukus galite panaudoti, pavyzdžiui, pakartotinai „remontuoti“ veją kitoje vietoje, arba ji puikiai tiks kompostui.

4-AS ŽINGSNIS. LYSVĖS PAKRAŠČIO ĮDIRBIMAS ARBA DIRVOS SUPURENIMAS

Supurenkite lysvės pakraščio žemę kultivatoriumi arba siauru grėbliu žemiau buvusios vejos. Taip visos žolės šaknys, dar galinčios būti žemėje, iškils į paviršių, o jūs galėsite jas nurinkti. Jūs laimėsite šiek tiek laiko, kol vejos žolynai su atšakomis vėl įaugs į lysvę.

Dabar jūsų švarus angliškos vejos pakraštys jau yra baigtas. Nepamirškite jo nuolat apipjauti, kad galėtumėte džiaugtis juo ilgą laiką.

ANGLIŠKOS VEJOS PAKRAŠČIO PRIEŽIŪRA IR TVARKYMAS

Kai angliškos vejos pakraštys ištrupa, o veja akivaizdžiai įauga į pakraštį, lėtai apdorokite pakraštį krūmapjove, pavyzdžiui, iš STIHL akumuliatorinės AK sistemos. Jei įmanoma, patrumpinkite žolę prieš pjaudami veją, tada vejapjove iš karto galėsite surinkti nuopjovas. Nuopjovos gali paprasčiausiai likti gulėti lysvėje.

Tose vietose, kurių paprastai nebepasiekia vejos žoliapjovė arba gali ką nors apgadinti, gerai savo peiliais pasidarbuoja krūmų žirklės. Pavyzdžiui, kai žolė auga tarp akmenų, po perpildyta žemės danga, po nulinkusiomis nuo uogų agrastų ar serbentų šakomis. Žolės peilis taip pat puikiai padės, kai žolė auga priešais ir tarp vielinių tvorų bei po įmontuotais suolais, pavyzdžiui, akmeniniu suolu.

Jei angliškos vejos pakraštys turi išlikti ypač tiesus, dailus ir reikiamos formos, apipjaukite jį kas dvi savaites, bent du-tris kartus per metus, kitaip veja greitai įaugs į lysvę. Dažnumas taip pat priklauso nuo vejos rūšies. Jei tai greitai augantis vejos sėklų mišinys arba toks, iš kurio išauginamos stiprios atšakos, laikotarpiai tarp vejos pakraščių priežiūros neturėtų būti per dideli. Jei laikui bėgant didėja vejos ir lysvės aukščio skirtumas, jį kompensuoti rekomenduojama ariamu dirvožemio sluoksniu.

Išsamiau apie vejos priežiūrą