Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Vejos priežiūra pavasarį

Vejos priežiūra pavasarį

Pavasaris – tai laikas pasirūpinti sodu ir veja. Išsiaiškinsime, kaip optimaliai prižiūrėti veją.

Apžvalga. Vejos priežiūra pavasarį

  • Pavasarį nuo vejos pašalinkite lapus ir šakas.

  • Supurenkite žemę grėbliu ir leiskite išdžiūti.

  • Patręškite veją specialiomis pavasariui skirtomis trąšomis.

  • Po tręšimo, prieš vejos pjovimą, palaukite bent savaitę ar dvi.

  • Pirmą valymą atlikite jau kovo mėnesį.

  • Jeigu jūsų veja labai velėnuota ir pilna samanų, reikėtų ją skarifikuoti.

  • Priemolio, ar labai suspaustas dirvas, tikslinga po vejos skarifikavimo pagerinti smėliu.

  • Po pirmojo vejos pjovimo svarbu pjauti nuolat, geriausia kas savaitę.

KADA PAVASARĮ REIKĖTŲ SKARIFIKUOTI VEJĄ?

Jei norite pavasarį skarifikuoti veją, tam tinkamas laikas – balandžio mėnuo. Prieš pavasarinius vejos priežiūros darbus pirmiausia nugrėbkite nuo vejos lapus, o tada patręškite. Palaukite apytikriai dvi savaites, kad galėtumėte pjauti ir skarifikuoti veją.

AR GALIU PAVASARĮ KALKINTI VEJĄ?

Tarp kalkinimo ir tręšimo turėtų būti 6–8 savaičių pertrauka. Todėl mes rekomenduojame veją kalkinti jau vasario mėnesį. Taip iki pirmo pavasarinio tręšimo praeis reikiamas laikas. Tačiau pirmiausia reikia atlikti dirvožemio tyrimą, patikrinti, ar veją reikia kalkinti.

VEJOS PARUOŠIMAS NAUJAM SEZONUI

Sniegas nutirpo, temperatūra pamažu kyla. Dabar pats tinkamiausias laikas vejos priežiūrai. Kadangi po žiemos poilsio veja „išalko“, ją reikia paruošti artėjančiam augimo sezonui.

Prieš tręšimą veją atnaujinkite: nurinkite rudeninius lapus, šakas. Vejos priežiūra pavasarį priklauso nuo jos būklės. Ar ji apaugusi samanomis ir pilna velėnos bei piktžolių? O gal joje daug negyvos žolės? Tokiu atveju po pjovimo veją reikia skarifikuoti. Priklausomai nuo dirvožemio, dirvą taip pat naudinga ir pagerinti smėliu.

VAIDO ĮRAŠAS. VEJOS PRIEŽIŪRA PAVASARĮ: ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

AR VEJĄ REIKIA SKARIFIKUOTI?

Ar veją reikia skarifikuoti, priklauso tik nuo jos būklės. Lengvai nedideliu metaliniu grėbliu perbraukite per žolyno paviršių. Jei ant jo yra veltinio likučių, piktžolių ar samanų, tikslinga dirvą skarifikuoti, taip pašalinant velėną. Visgi, skarifikuoti rekomenduojama tik tada, kai veja pasiekia pirmąją augimo fazę. Veja jau turi būti patręšta ir nupjauta iki dviejų kartų

VEJOS PRIEŽIŪRA PAVASARĮ. PIRMASIS ETAPAS

Norint, kad veja būtų sveika, jos priežiūrą pavasarį pradėkite nuo kruopštaus paviršiaus valymo. Senus lapus ir nukritusias smulkias šakeles be vargo galima pašalinti grėbliu. Šią užduotį jums padės atlikti STIHL lapų siurblys. Sutvarkykite per žiemą pažeistas vejas ir atsėdami plikus plotelius nauja žole. Mūsų vadove paaiškinsime, kaip atnaujinti veją.

DIRVOS NELYGUMŲ LYGINIMAS

Pašalinus šakas ir lapus, reikia išlyginti dirvoje atsiradusius nelygumus. Šis vejos priežiūros etapas lengvai atliekamas kastuvu ar grėbliu. Žemę reikėtų paskleisti ir išlyginti ant vejos. Per kelias savaites plikoje vietoje ataugs žolė.

DIRVOS PURENIMAS

Jūs turėtumėte optimaliai supurenti dirvą ir paruošti pjovimui. Tai įmanoma tik tada, kai dirva yra visiškai išdžiūvusi. Jei kai kuriose vietose vis dar stovi vanduo, sutankėjusias vietas taip pat turėtumėte supurenti. Kelis kartus grėblio dantukus įbeskite į žemę ir atsargiai pajudinkite.

VEJOS DIRVOŽEMIO GERINIMAS SMĖLIU

Jei sodo žemė yra labai suslėgta arba suardyta dirvos struktūra, pavasarį prižiūrėdami veją turėtumėte vejos dirvą pagerinti smėliu. Po skarifikavimo pirmiausia paskirstykite smėlį ant dirvos, o tada gausiai palaistykite.

AR PAVASARĮ REIKIA TRĘŠTI VEJĄ?

Jei dirva yra per rūgšti, veja nebegalės apsirūpinti pakankamu kiekiu maistinių medžiagų. Tokiu atveju dirvožemio pH vertę reikėtų reguliuoti vejai skirtomis kalkėmis. Tačiau svarbu iš anksto atlikti dirvožemio tyrimą.

Kadangi tarp kalkinimo ir tręšimo turi būti laikomasi 6–8 savaičių pertraukos, mes rekomenduojame veją kalkinti jau vasario mėnesį, kai nebebus šalčių. Tada iki pavasarinės vejos priežiūros praeis pakankamai laiko.

PAVASARINIS VEJOS TRĘŠIMAS

Jeigu praėjusiais metais vejos pakankamai nemulčiavote ir neužtikrinote užtektinų maistinių medžiagų, pavasarį reikėtų veją patręšti. Pavasarinis tręšimas yra tinkamos priežiūros dalis, kad jūsų vejos žolė būtų stipri ir sveika. Stipraus augimo laikotarpiu mes rekomenduojame veją pjauti du kartus per savaitę. Paprastai pakanka veją tręšti du kartus per metus: vieną kartą pavasarį ir vieną kartą – vėlyvą rudenį. Papildomai tręšti, pavyzdžiui, galima ir birželio mėnesį. Organines ir mineralines trąšas rasite bet kokiame sodo/daržo prekių parduotuvėse. Taip pat galite rasti ir specialių pavasarinių trąšų. Pavasarį trąšos padeda žolei laiku atsistatyti ir sustiprinti susilpnėjusias žolės šaknis.

SAMANOS AZOTO INDIKATORIUS

Samanos – azoto indikatorinis augalas. Jei šios maistinės medžiagos trūksta dirvoje, samanos greitai pasklinda po veją. Ilgalaikis tręšimas kovoja su samanomis, nes gerai patręštoje vejoje stipriai auganti žolė išstumia samanas.

Ar norite daugiau sužinoti apie vejos tręšimą? Mūsų straipsnyje rasite daugiau informacijos apie tręšimo laiką, būdus bei kitų praktinių patarimų.

VEJOS PJOVIMAS PAVASARĮ

Kai tik atšyla ir dirvos temperatūra pasiekia apie 10 laipsnių, pats laikas veją pjauti. Tai daryti reikia bent kartą per savaitę. Pirmasis vejos pjovimas paskatins velėnos tankėjimą. Paprastai geriausias laikas pjauti veją yra nuo kovo vidurio iki balandžio vidurio. Jei dėl šiltos žiemos žolė pradeda anksčiau augti, veją taip pat reikėtų pjauti anksčiau.

Pastaba. Jei veją patręšėte po žiemos, prieš naudodami vejapjovę palaukite bent savaitę ar dvi.

ŠVARINANTIS VEJOS PJOVIMAS

Žolė vėl auga, o jūsų sodas jau sausas – tai pats geriausias laikas pirmą kartą pjauti veją ir atlikti taip vadinamąjį švarinantį pjovimą.

  • Pasirūpinkite, kad vejapjovės ašmenys būtų nuvalyti ir pagaląsti, kad nepažeistumėte jaunos ir minkštos pavasarinės žolės ir ši netaptų jautri vejos ligoms.

  • Atkreipkite dėmesį į savo pjaunamos vejos aukštį. Optimalus pjovimo aukštis turėtų būti 4–6 cm. Pavėsyje, pavyzdžiui, po krūmais, žolės aukštis niekada neturėtų būti mažesnis kaip 5 cm.

  • Nustatant norimą pjovimo aukštį, gaunate naudos iš vejapjovės sklandaus ir centrinio pjovimo aukščio reguliavimo.

VEJAPJOVĖS TIKRINIMAS PAVASARĮ

  • Pirmiausia tikrinama bendra vejapjovės būklė: korpusas, ratai ir peiliai. Jie neturėtų būti pažeisti.

  • Jei peiliai yra atšipę, atiduokite juos pagaląsti ir subalansuoti STIHL specializuotam prekybos atstovui.

  • Prieš kiekvieną naują sezoną pakeiskite vejapjovės alyvą. Taip pašalinsite bet kokias nuosėdas, galėjusias atsirasti dėl naudojimo.

  • Taip pat patikrinkite savo benzininės vejapjovės oro filtrą. Jeigu jis nešvarus ar užsikimšęs, jį reikėtų pakeisti.

  • Jeigu turite akumuliatorinę vejapjovę, prieš naudojant pirmą kartą, patikrinkite akumuliatoriaus įkrovos lygį ir visiškai ją įkraukite.

VEJOS PJOVIMAS IR TRĘŠIMAS VIENU KARTU

Jūs galite pjauti veją ir kartu tręšti. Pjaunant STIHL mulčiuojančia vejapjove arba robotu vejapjove iMOW®, nupjauta žolė susmulkinama ir paskleidžiama po veją. Žolėse esantis azotas mineralizuojamas ir grąžinamas į veją kaip natūrali žalioji trąša.

VEJOS MULČIAVIMAS-PJOVIMAS IR MULČIAVIMAS VIENU METU

Pjovimas mulčiuojant – tai natūralus vejos priežiūros būdas. Mūsų straipsnyje išsiaiškinsime viską apie mulčiavimą ir į ką būtina atkreipti dėmesį.

Vejos priežiūra visais metų laikais