Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Vejos priežiūra vasarą

Vejos priežiūra vasarą

Vasarą veja patiria didelę apkrovą: karščio bangas, stiprų lietų. Išsiaiškinsime, kokiomis priemonėmis galite ją apsaugoti.

VEJOS PRIEŽIŪRA VASARĄ: APŽVALGA


  • Nuolat tikrinkite veją ir sureguliuokite vandens poreikį.

  • Pjaukite žolę ne per trumpai.

  • Pavėsingos vejos: mažiausias aukštis – 5 cm

  • Norėdami vejas paruošti karščiams, tręškite jas birželio mėnesį

KADA REIKĖTŲ VASARĄ VEJĄ PJAUTI?

Vasarą vejos žolę geriausia pjauti vienu trečdaliu, tik kartą per savaitę. Nepamirškite sureguliuoti pjovimo aukščio. Jūsų veja turi būti bent 4–5 cm aukščio. Kai pranešama apie stiprias karščio bangas, jūsų veja gali būti šiek tiek aukštesnė, kad optimaliai atlaikytų aukštą temperatūrą.

KO REIKIA VEJAI VASARĄ?

Vasarą vejai reikia daug vandens ir tinkamos priežiūros. Todėl pjaukite veją ne mažiau kaip iki 4 cm aukščio. Laistykite vieną kartą per savaitę: tikslinga 20–25 l /m2. Birželio mėnesį savo veją gausiai tręškite azotu, magniu ir kalciu.

KAIP DAŽNAI REIKIA LAISTYTI VEJĄ?

Veją laistykite vieną kartą per savaitę, tam turite sunaudoti apie 20 litrų vandens. Priemolio dirvožemį, kuris negali vienu kartu sugerti tiek vandens, reikia lieti du kartus iš eilės mažesniu kiekiu vandens. Esant dideliems karščiams, veją reikėtų laistyti iki trijų kartų per savaitę.

VEJOS PRIEŽIŪRA VASARĄ. TEISINGAS LAISTYMAS KARŠČIŲ METU

Vejos laistymas – viena iš svarbiausių vejos priežiūros priemonių, ypač vasarą, kai natūralių kritulių nepakanka. Kiek vandens reikia vejai vasarą, priklauso nuo saulės, temperatūros ir vėjo.

KIEK VANDENS REIKIA MANO VEJAI?

Paprastai jūsų vejai reikia daugiau vandens nei jūs manote. Praktinė taisyklė tokia: 15–25 litrai per savaitę vienam kvadratiniam metrui. Lengvoms dirvoms reikia mažiau vandens nei priemolio dirvoms. Tačiau per didelis vandens kiekis taip pat kenkia vejai, nes iš dirvos porų išstumiamas oras, o dėl šios priežasties pūva šaknys.

KAIP TINKAMAI LAISTYTI VEJĄ?

  • Užtenka vieno karto per savaitę. Vasarą vienam kvadratiniam metrui vejos išliekite apytikriai 20 litrų, atsižvelgdami į dirvos būklę ir oro sąlygas.

  • Jei žemė yra molinga ir negali įsisavinti šio kiekio iš karto, laistykite du kartus paeiliui (arba, pavyzdžiui, kitą dieną), bet tokiu atveju savaitę laiko nelaistykite. Beje, jei dirva labai molinga, prasminga į veją įterpti smėlį.

  • Kontroliuokite tolygumą. 

  • Dienos laikas. Prižiūrėdami veją vasarą, laistykite visada anksti ryte arba vėlai vakare, nes drėgnoje vejoje dėl tiesioginių saulės spindulių gali susiformuoti išdegusios vietos.

  • Jei aplink veją auga medžiai, krūmai arba gyvatvorė, vandens kiekį padidinkite.

  • Kaitros metas. Jei vidurvasaryje yra itin karšta, laistykite veją du ar tris kartus per savaitę anksti ryte arba vakare.

VAIZDO ĮRAŠAS. STIHL PATARIMAI VEJOS PRIEŽIŪRAI VASARĄ

VEJOS LAISTYMO KONTROLĖ

Jeigu šalia neturite vandens skaitiklio, laistymo kiekį galite kontroliuoti ir keliais cilindro formos stiklainiais. Tai gali būti, pavyzdžiui,  stiklainiai, kuriuos paskirstote po sodą. Jei lijo, vandens stiklainiuose turi būti apytikriai 2 cm. Po tam tikro laiko ir kelių bandymų galėsite puikiai įvertinti laistymo laiką.

Be to, stipriu peiliu ar kastuvu keliose vietose įkaskite dirvą apie 10 cm ir kiekvienu atveju stenkitės ištraukti dirvožemio mėginį. Mėginys turi būti drėgnas (ne šlapias) apačioje, 1–2 cm iš viršaus mėginys gali ir turėtų būti sausas! Jokiu būdu ne atvirkščiai. Jei mėginys yra drėgnas viršuje, o sausas apačioje – vanduo nepatenka ten, kur reikia.

VEJOS PRIEŽIŪRA VASARĄ. LAISTYMO KLAIDOS

Laistant vasarą dažniausiai daroma klaida – per dažnas laistymas, išliejant vienu metu per mažai vandens. Kai sausaisiais vasaros mėnesiais veja laistoma dažnai ir beveik kiekvieną vakarą, dėl to vanduo tik sudrėkina velėną arba geriausiu atveju kelis viršutinius žemės milimetrus ir veja sutelkia šaknis dirvos paviršiuje. Vejoje vis labiau įsigali nepageidaujamos žolių rūšys.

Tokiu būdu pradeda formuoti velėna, kuri vandenį sugeria tarsi kempinė. Pasekmės: į po ja esantį dirvožemį nepatenka drėgmės, o paviršius vis išdžiūsta. Veja tampa „priklausoma“ nuo vandens. Kelias dienas nepaliejus, greitai pagelsta ir labai padidėja jautrumas grybinėms ligoms.

VEJOS PJOVIMAS VASARĄ

Jūsų veja po pavasario yra tvirta ir puikios formos. Todėl vasaros pradžioje pjaukite ją kas keturias-septynias dienas. Nuolat pjaunant veja tankėja, nes žolė formuoja naujus šoninius ūglius. Tačiau svarbesnis už pjovimo intervalus yra pjovimo aukštis, kurį būtina pritaikyti prie kylančios temperatūros.

KOKIO AUKŠČIO VEJA TURI BŪTI VASARĄ?

Kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo žolė turėtų būti aukštesnė: tai apsaugo gležnus stiebelius nuo išdžiūvimo. Vejos aukštis saulėtose vietose turi būti 4–5 cm, o pavėsyje – 5–7 cm. Jei numatoma karščio banga, veja taip pat gali būti šiek tiek aukštesnė. kad stiebeliai uždengtų vienas kitą. Kiekvieno pjovimo metu žolės stiebą reikėtų sutrumpinti ne daugiau kaip vienu trečdaliu jo ilgio, kad vejoje būtų išvengta negražių nudegimų ir dėmių. Būtinai pjaukite aštriais peiliais ir tik įsitikinę, kad dirva yra sausa.

AR VASARĄ GALIMA SKARIFIKUOTI VEJĄ?

Vasarą reikėtų vengti skarifikavimo. Dėl aukštos temperatūros ir stiprių saulės spindulių vasarą skarifikuota veja gali greitai išdžiūti. Geriausias laikas skarifikuoti veją – pavasaris, kai nuolatinė oro temperatūra pakyla iki 10 laipsnių. Tada jūsų veja optimaliai pabus iš žiemos miego ir galės džiuginti stipria žole bei sodria žaluma per visą augimo sezoną.

TIKSLUS PJOVIMAS STIHL VEJAPJOVĖMIS

Aukštą „atostogų veją“ visada reikia pjauti per kelis kartus, pirmiausia reikia pjauti aukštesnėje pjovimo padėtyje, vėliau – kiek žemiau. Visos STIHL vejapjovės turi patogią pjovimo aukščio reguliavimo funkciją, kurią naudodami galėsite lengvai nustatyti tinkamą pjovimo aukštį.

KĄ DARYTI SU ĮSPAUDAIS VEJOJE?

Jei žolė savaime neatsitiesia po to, kai kas nors per ją perėjo, tai gali būti ūmaus vandens trūkumo požymis. Nepamirškite gausiai laistyti veją bent kartą per savaitę.

TINKAMAS VEJOS TRĘŠIMAS VASARĄ

Maistinių medžiagų po pavasarinio tręšimo beveik nebelieka jau vasaros pradžioje, todėl tręšimas taip pat yra vejos priežiūros vasarą dalis. Kad veja ir toliau augtų, nepaisant intensyvių futbolo žaidimų ir švenčių sode, vasaros pradžioje ją reikėtų vėl patręšti. Netgi vejai, kuria nevaikštoma, taip pat reikia vitaminų dozės. Dėl dažno pjovimo pavasarį daug maistinių medžiagų, kurios sukaupiamos žolės stiebuose, visada prarandamos kartu su nupjauta dalimi. Ilgainiui dirva patiria per didelę apkrovą. Todėl labai svarbu, kad vasarą į veją būtų grąžintos reikiamos maistinės medžiagos. Šiuo atveju gerai veikia mineralinės vejos trąšos.

TEISINGAS VEJOS TRĘŠIMAS VASARĄ

Vasarą vejos trąšose būtinos sudėtinės dalys, kurios gyvybiškai svarbios dirvai ir vejai:

VEIKLIOSIOS MEDŽIAGOS

APRAŠYMAS

Kalis (K)

Didina atsparumą kenkėjams, reguliuoja augalų medžiagų apykaitą.

Fosforas (P)

Stiprina šaknų augimą.

Magnis (Mg)

Palaiko vejos augalus, kai fotosintezės metu formuojasi chlorofilas, ir užtikrina sode sodriai žalią kiliminę dangą.

Kalcis (Ca)

Stabilizuoja žolės ląstelių sieneles ir palaiko maistinių medžiagų pasisavinimą iš dirvožemio.

Azotas (N)

Skatina ląstelių dalijimąsi, tuo pat metu visų augalų dalių regeneraciją. Skatinamas žolės augimas.

KOKIŲ TRĄŠŲ REIKIA VASARĄ?

Kad jūsų veja kuo puikiausiai išgyventų vasarą, jai reikia trąšų, kuriose gausu azoto, kalio, magnio ir kalcio. Taip ji paruošiama tiek karštai temperatūrai, tiek vasaros audroms su perkūnija

KAIP TRĘŠTI VEJĄ VASAROS METU?

  • Ankstyvas tręšimas. Idealiu atveju veja tręšiama birželio mėnesį, kad būtų paruošta karštai vasarai.

  • Tanki žolė. Naudokite ilgalaikes trąšas, kad žole augtų lėtai, bet būtų tanki.

  • Purkštuvų sistemos naudojimas. Venkite tiesioginio laistymo; po tręšimo gausiai, bet atsargiai, palaistoma, geriausia naudojant purkštuvų sistemą.

Vejos priežiūra visais metų laikais