Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Vejos priežiūra žiemą

Vejos priežiūra žiemą

Nuo sausio iki kovo jūsų veja miega žiemos miegu. Laikantis mūsų patarimų, jūsų veja net ir po žiemos bus sveika.

VEJOS PRIEŽIŪRA ŽIEMĄ: APŽVALGA

  • Žiemą, jei tik įmanoma, žole nevaikšiokite.

  • Sniego danga saugo veją.

  • Vejos priežiūros darbai pradedami, nutirpus sniegui.

AR GALIMA VEJĄ PJAUTI ŽIEMĄ?

Žiemą veja neturėtų būti pjaunama. Geriausias laikas paskutiniam sezoniniam vejos pjovimui rudenį – prieš pirmąsias šalnas. Nukritus temperatūrai žemiau 10 ar 5 laipsnių, vejoje sustoja natūrali medžiagų apykaita. Tada šienauti nebereikia iki kito pavasario, kol augalai pabunda iš žiemos miego.

KOKS VEJOS AUKŠTIS TURI BŪTI ŽIEMĄ?

Optimalus vejos aukštis žiemą apytikriai yra 5 cm. Taip žolės stiebeliai apsaugomi nuo sniego antklodės svorio ir nėra spaudžiami. Išimtis – veja, auganti pavėsyje. Ši veja geriausiai žiemoja, kai jos aukštis yra 9 cm.

KO VEJAI REIKIA ŽIEMĄ?

Iš tiesų vejai žiemą reikia daug ramybės, todėl stenkitės žiemą nelipti ant žolės, kad jautrūs vejos augalai liktų apsaugoti.

Pavyzdžiui, rudenį padėkite mažas trinkeles, taip apsaugodami veją žiemą.

Kaip paruošti veją žiemai?

Tinkamai prižiūrėdami veją rudenį, galite optimaliai ją paruošti žiemai. Rugsėjo mėnesį skarifikavus ir prieš pirmąsias šalnas nupjovus veją 5 centimetrų aukštyje, ją geriausia patręšti rudeninėmis trąšomis, turinčiomis kalio, kad kuo geriau pasiruoštų šalčiui ir šalnoms.

AR GALIMA VEJĄ TRĘŠTI ŽIEMĄ?

Žiemą vejos daugiau tręšti nereikia. Kai temperatūra nukrenta žemiau 10–5 laipsnių, vejos augalai nustoja augti ir nebegali pasisavinti maistinių medžiagų, todėl tręšti pradėkite tik pavasarį, kai dienomis nešąla ir prasideda augalų vegetacija.

VEJOS ŽIEMOS POILSIS

Veja žiemą turi ilsėtis. Aktyvi vejos priežiūra turėtų būti pabaigta spalio pabaigoje/lapkričio pradžioje, tačiau vėliausiai iki pirmųjų žiemos šalnų. Kai surinkote lapus, skarifikavote veją, paskutinį kartą nupjovėte ir patręšėte, jūsų sodas gali pradėti žiemojimą. Taip pat ir jūs galite pailsėti nuo aktyvios vejos priežiūros.

Gamtos numatyta, kad jūsų sodas žiemą ilsisi. Tai reiškia, kad žolės stiebeliai nebeauga. Tačiau tai taip pat reiškia, kad veja nežino, kaip

Gamtos numatyta, kad jūsų sodas žiemą ilsisi. Tai reiškia, kad žolės stiebeliai nebeauga. Tačiau tai taip pat reiškia, kad veja nežino, kaip apsiginti nuo apkrovos ir pažeidimų. Todėl ypač svarbu ją palikti ramybėje ir, jei įmanoma, daugiau ja nevaikščioti. Gležni stiebeliai nulūžta, o pavasarį prireikia daugiau laiko atsigauti.

AR GALIMA VEJĄ PJAUTI ŽIEMĄ?

Kai užklumpa pirmosios šalnos, veja nebepjaunama. Paruošta žiemai veja neturėtų būti aukštesnė nei 4–5 cm. Žiemos mėnesiais vejai reikia poilsio o, jeigu įmanoma, nereikėtų ja vaikščioti, nes tai kenkia jautriems vejos augalams.

VEJA ŽIEMĄ. ŠALTIS IR SNIEGAS

Kai tik prasideda šalnos, veja tampa ypač jautri. Daugelis žmonių žino, kad šiuo laiku veja nereikėtų vaikščioti ir per daug jos apkrauti. Kai žolę padengia sniegas, sukuriama savotiška izoliacija, apsauganti stiebus nuo šalčio ir ledinio vėjo. Nesvarbu, kiek ilgai sniegas dengia žemę, palikite veją ramybėje ir nevaikščiokite ja.

Tačiau ne visada tai būna taip paprasta, ypač kai turite vaikų. Vaikai dažnai nekreipia dėmesio į gležnus stiebelius, kurie gali sutrūkinėti. Žolės stiebelis jautriai reaguoja į tokią apkrovą, nes stiebelį sudaro iki 80 proc. vandens. Žiemą, vandeniui sušalus stiebelyje, šis gali nulūžti. Tokia žala nekompensuojama, nes žiemą augimas yra sustojęs. Pasekmes galima pastebėti tik nutirpus pirmajam sniegui: likę gelsvai rusvi pėdsakai arba dideli rudi plotai, į kuriuos gali patekti grybelinės ligos, tokios kaip pelėsis ir typhula puvinys.

PATARIMAI SODO FORMAVIMUI

Kad jūsų veja gražiai atrodytų visus metus ir nepatirtų nereikalingos apkrovos, jau įrengiant veją reikėtų pagalvoti, kokia vejos rūšis jums tinka.

Aikštynų veja

Žiemą yra atsparesnė nei dekoratyvinė veja, taip pat gali atlaikyti didelį kiekį sniego.

Dekoratyvinė veja

Jautri ir ja žiemą neturėtų būti vaikščiojama.

VEJA, AUGANTI PAVĖSYJE

Tvirta ir gerai įsišaknijusi veja atlaiko apkrovas net žiemą.

KAIP ŽIEMĄ APSAUGOTI DEKORATYVINĘ VEJĄ?

Tam, kad ir dekoratyvinė veja pailsėtų žiemą, rudenį išdėliokite nedideles trinkeles. Dekoratyviniai, suformuoti takai ne tik gražiai atrodo, bet turi ir privalumą – apsaugo veją. Taip pat jais geriau vaikščioti: batai išlieka sausi, net jei lijo ar snigo.

VEJOS PRIEŽIŪRA PO ŽIEMOS

Pavasarį, kai pradeda gerėti orai, nebėra šalnų ir prasideda augalų vegetacija, galite patręšti veją. Dažniausiai naudojamos azoto pagrindu pagamintos vejos trąšos, skatinančios žolės augimą. Kuo daugiau apkrovos veja patiria žiemą, tuo geriau ją reikia aprūpinti maistinėmis medžiagomis.

PIRMIEJI DARBAI PO ŽIEMOS

Po ypač atšiaurių žiemų vejos priežiūra turėtų prasidėti vos nutirpus paskutiniam sniegui:

  • Nuvalykite veją grėbliu, pašalindami lapus bei šakas.

  • Išberkite pirmąsias pavasarines trąšas, o tada palaukite apytikriai dvi savaites.

  • Dabar dirvai išdžiūvus, pjaukite veją pirmą kartą.

  • Prireikus, po to naudinga veją skarifikuoti.

KADA PJAUTI VEJĄ PIRMĄ KARTĄ PO ŽIEMOS?

Kada po žiemos veją pjauti pirmą kartą, priklauso nuo žolės aukščio, o taip pat temperatūra turėtų būti pastovi: 7–10 laipsnių t.y. dažniausiai nuo kovo vidurio iki balandžio pradžios.

Vejos priežiūra visais metų laikais