Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Vejos skarifikavimas

Skarifikavimas yra geras būdas sugrąžinti velėnuotai vejai jos pirmykštę formą. Išsiaiškinsime, kaip ir kada geriausia ją skarifikuoti.

Apžvalga. Vejos skarifikavimas

  • Skarifikatoriumi pašalinsite vejoje susidariusią velėną ir samanas, taip pagerindami vejos aprūpinimą deguonimi.

  • Skarifikuojant velėna supurenama, o žemė įrėžiama vertikaliai.

  • Prieš skarifikuodami nupjaukite savo veją apytikriai iki 2–3 cm aukščio.

  • Jauną veją skarifikuoti reikėtų ne anksčiau kaip po dvejų, paprastai net trejų metų.

  • Sureguliuokite skarifikatoriaus ašmenis taip, kad šie į žemę įsiskverbtų ne daugiau kaip per 3–4 mm.

  • Su skarifikatoriumi važiuokite per veją tolygiai skersai ir išilgai juostomis.

  • Jei dirva labiau molinga arba suspausta, tikslinga veją po skarifikavimo pagerinti smėliu, taip veja bus puresnė.

KADA GERIAUSIA SFAKRIFIKUOTI VEJĄ?

Geriausias laikas skarifikuoti veją – pavasaris. Idealu tai daryti balandžio ir gegužės mėnesiais, nes dirvožemis vėlyvą pavasarį labai greitai atsistato. Jeigu reikia, galima savo veją skarifikuoti ir rudenį.

KAIP DAŽNAI REIKIA SKARIFIKUOTI VEJĄ?

Velėnuotą ar samanotą veją reikėtų skarifikuoti vieną ar du kartus per metus. Sveikos vejos skarifikuoti nereikia.

KADA TRĘŠTI VEJĄ: PRIEŠ AR PO SKARIFIKAVIMO?

Mes rekomenduojame veją tręšti apytikriai dvi savaites prieš skarifikavimą. Tada ji bus pakankamai stipri, kad išgyventų alinančią procedūrą.

KADA REIKĖTŲ SKARIFIKUOTI?

Norint, kad veja būtų tanki ir patvari, tikslinga ją nuolat skarifikuoti, taip užtikrinant geresnį dirvos aprūpinimą deguonimi. Žodis skarifikuoti kilęs iš anglų kalbos. „Vertical cut“ reiškia vertikalų dirvos įrėžimą specialia įranga. Taip supurenama velėna ir pašalinama negyva žolė bei augalų dalys, piktžolės ir samanos, dėl kurių susidaro velėna, trukdami vejai gauti deguonies. Skarifikatoriai turi besisukančius dvigubus ašmenis, kurie į dirvą prasiskverbia kelis milimetrus, pašalindami samanas, velėną ir piktžoles. Tai ilgainiui atgaivina veją, nes oras, vanduo ir mikroelementai lengviau pasiekia šaknis.

Iš esmės veją galite skarifikuoti kovo-rugsėjo mėnesiais. Žemė turėtų būti jau šilta ir turi laikytis nuolatinė 10 laipsnių šiluma. Geriausias laikas skarifikuoti veją yra pavasaris, kai žolė pabunda iš žiemos miego. Jeigu reikia, šią procedūrą galite atlikti ir rudeninės vejos priežiūros metu.

Vasarą mes rekomenduojame atsisakyti skarifikavimo, taip apsaugant vejos augalus nuo išdžiūvimo. Mūsų vadove mes apibendrinome, į ką reikėtų atsižvelgti prižiūrint veją vasarą.

SKARIFIKAVIMAS PAVASARĮ

Geriausias metas skarifikuoti – pavasaris, kai ruošiate veją naujam pavasario-vasaros-rudens sezonui. Pirmiausia savo veją patręškite. Apytikriai po dviejų savaičių ji pakankamai sustiprėja, kad išgyventų alinančią skarifikaciją. Prieš pradėdami skarifikuoti, nupjaukite veją iki 2–3 cm aukščio. Kadangi dirva vėlų pavasarį labai greitai atsistato, balandžio-gegužės mėnesiai idealiausi vejos „gydymui“.

KADA REIKIA PIRMĄ KARTĄ SKARIFIKUOTI?

Naujai įrengtai vejai prireikia trejų metų išaugti iki pakankamo aukščio ir tapti atsparia. Tik tada ją galima pirmą kartą skarifikuoti, nepakenkiant jaunoms žolės šaknims. Jei labai sutankėja, ją galima skarifikuoti net ir antraisiais metais.

SKARIFIKAVIMAS RUDENĮ

Mes rekomenduojame veją skarifikuoti ankstyvą pavasarį, tačiau prireikus, procedūrą galite atlikti arba pakartoti taip pat ir rudenį.

Rudenį tinkamiausi mėnesiai: rugsėjis ir spalis. Pasirūpinkite, kad skarifikuojant nebūtų numatomi karščio laikotarpiai. Be to, rudeninis skarifikavimas turėtų būti ne toks intensyvus, kad veja dar spėtų pakankamai atsigauti, o sustiprėjusi pailsėti per žiemą. Aktyvi vejos priežiūra turėtų būti pabaigta spalio pabaigoje/lapkričio pradžioje. Dabar jūsų veją galima ruošti žiemai.

KADA NEREIKIA SKARIFIKUOTI?

  • Kaitros laikotarpiai galimi tiek pavasarį, tiek rudenį – tuo metu jokiu būdu neskarifikuokite.

  • Taip pat venkite skarifikuoti, kai žemė drėgna arba lyja. Tada mulčią sunkiau iššukuoti, p dirvožemis optimaliai neišvalomas.

  • Kadangi taikant šią priemonę labai apkraunama veja, ją skarifikuokite ne dažniau kaip du kartus per metus.

KAIP DAŽNAI SKARIFIKUOTI VEJĄ?

Gerai augančios vejos, kurioje nematyti velėnos, nebūtina skarifikuoti. Tik velėnuotą arba samanomis apaugusią veją reikia purenti ir valyti vieną arba du kartus per metus, atsižvelgiant į poreikį.

TEISINGAS SKARIFIKAVIMAS. Į KĄ BŪTINA ATKREIPTI DĖMESĮ?

Skarifikatoriai yra aštriais ašmenimis. Prieš pradedant dirbti, svarbu įsitikinti, kad jūsų vejos skarifikatorius yra tinkamai nustatytas ir nepažeistų velėnos.

TEISINGAS SKARIFIKATORIAUS NUSTATYMAS

Tinkamas skarifikatoriaus darbinis gylis labai priklauso nuo vejos amžiaus ir velėnos tankumo. Ašmenys neturi raižyti dirvos, tik atsargiai liesti velėną. Todėl nustatykite ašmenis taip, kad jie įsiskverbtų į velėną daugiausiai 2–3 mm. Išbandykite šį gylį vejoje nedideliu atstumu, o prireikus, papildomai sureguliuokite. Labai sulaukėjusi veja gali ištverti ir 4 mm gylį. Giliau žolės įrėžti nereikėtų.

Vejos skarifikavimas žingsnis po žingsnio

  • Patręškite veją ir palaukite apie dvi savaites.

  • Dabar nupjaukite veją maždaug iki 2–3 cm aukščio.

  • Nustatykite skarifikatoriaus ašmenis tinkamam gyliui. Ašmenys turėtų įsiskverbti į velėną daugiausia 2–3 mm gylyje.

  • Važiuokite veja tolygiai išilgai.

  • Tada apdorokite veją skersai.

  • Tam, kad nepažeistumėte velėnos, per veją judėkite nesustodami greitai ir tolygiai.

  • Būkite atsargūs: neužvažiuokite ant didelių akmenų.

  • Jei įrenginys neturi žolės surinkimo krepšio, velėną nugrėbkite.

Po skarifikavimo

Jei jūsų sode yra labai suspaustas ar priemolio dirvožemis, rekomenduojame veją po skarifikavimo pagerinti smėliu. Jei vejoje yra didesnių tuščių plotų, galite iš naujo atsėti ir sutvarkyti atitinkamas vietas. Nenustebkite, kad veja po skarifikavimo kurį laiką atrodys negražiai, netrukus ji atsidėkos jums savo grožiu.

ORAS IR ŠVIESA – BŪTINI GRAŽIAI ŽALUMAI

STIHL VEJOS SKARIFIKATORIAI

Ar jūsų vejoje auga samanos, piktžolės arba velėna? Tada atsiraitokite rankoves ir imkitės reikiamų veiksmų. Galingi STIHL vejos skarifikatoriai yra tinkamiausias pasirinkimas, jei norite džiaugtis sveikais ir žaliais vejos plotais. Mūsų įrenginiai įpjauna velėną, kartu pašalindami viską, kas stabdo žolės stiebelių augimą. Vienu veiksmu žolę pasieks daugiau šviesos ir daugiau maistinių medžiagų, o tai užtikrins ir stiprų augimą. Naudodami STIHL vejos skarifikatorių, „padovanosite“ savo vejai „gydomąjį poilsį“. Ir taip puikiai paruošite ramybės oazę savo poilsiui.

APIE SKARIFIKATORIUS

Gerai apdirbkite savo veją ir ji jums atsidėkos sodria, tankia žaluma! Būtina sąlyga – dėmesinga priežiūra ir nuolatinis samanų, piktžolių ir velėnuotų vietų pašalinimas. Šį darbą už jus lengvai atliks skarifikatorius. Taip pat yra ir rankinių skarifikatorių, kuriuos galite valdyti patys, tik savo raumenų jėga. Tačiau investicijos į varikliu varomą įrenginį gali greitai atsipirkti, atsižvelgiant į dirvožemį ir velėnos tankumą.

Kaip veikia skarifikatorius?

Skarifikatorius supurena velėną ir įrėžia dirvą kelis milimetrus vertikaliai. Viena vertus, taip vėdinama dirva, kita vertus, be vargo galima pašalinti piktžoles ir trukdančias šaknis.

Kaip pasirinkti tinkamą skarifikatorių?

Naudodami STIHL skarifikatorių pašalinsite vejoje per tam tikrą laiką susidariusią velėną ir „iššukuosite“ savo sodo dirvą. STIHL benzininis skarifikatorius RL 540 pasižymi tuo, kad jame sumontuoti septyni fiksuoti dvigubi ašmenys. Juos galima pasukti šešis kartus, norint atitinkamoje darbo srityje gauti geriausią rezultatą.

Be to, STIHL taip pat siūlo kombinuotus įrankius: elektrinį vejos skarifikatorių RLE 240 ir akumuliatorinį – RLA 240, turinčius ir skarifikavimo įrenginį, ir šukų volelį. Spyruokliniai šukavimo volo noragėliai taip pat šukuoja veją, tačiau jų poveikis vejai yra labiau tausojantis. Taigi, jeigu jūs norite iššukuoti iš vejos tik paviršines žaliąsias atliekas ir augalų likučius neįrėždami velėnos, naudokite šukavimo volo spyruoklinius noragėlius.

ELEKTRINIS, BENZININIS ARBA AKUMULIATORINIS SKARIFIKATORIUS?

Elektriniai STIHL modeliai idealiai tinka žaliems plotams šalia namų, kai lengvai pasiekiama elektros jungtis, arba galima įsigyti galingą STIHL skarifikatorių su vidaus degimo varikliu. STIHL RLA 240 akumuliatorinis vejos skarifikatorius idealiai tiks, kai norite skarifikuoti ar sutvarkyti mažesnes vejas su vingiuotu pakraščiu.

Motorinio skarifikatoriaus privalumai

  • Tausoja jėgas ir laiką. Priemolio, sausose ar didelėse vejose, naudodami efektyvius pagalbininkus, sudėtingą darbą galite užbaigti per trumpą laiką.

  • Tolygus gylis. Dėl tiksliai nustatomų ašmenų jūsų vejos paviršius skarifikuojamas nuosekliai ir tolygiai.

  • Įvairiapusis naudojimas. Nesvarbu, ar skarifikatorius yra elektrinis, benzininis ar akumuliatorinis – STIHL siūlo bet kokiems poreikiams tinkamą skarifikatorių.

Plačiau apie vejos priežiūrą