Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

VEJOS ŠUKAVIMAS – DAUGIAU ORO JŪSŲ VEJAI

Šukavimas, skarifikavimas ar aeravimas? Mūsų vadove išsiaiškinsime, kaip tinkama priemone užtikrinamas geras vejos aprūpinimas oru.

VEJOS ŠUKAVIMAS: APŽVALGA

  • Atkreipkite dėmesį į skirtumą tarp šukavimo, aeravimo (vėdinimo ) ir skarifikavimo.

  • Vejos šukos šukuoja vejos paviršių lanksčiais noragėliais, skarifikatorius įrėžia velėną standžiais ašmenimis.

  • Aeruojant dirvoje padaromos gilios skylės. Ši priemonė jūsų sode prie namų dažniausiai nėra būtina.

  • Vejos šukos nepakeičia skarifikatoriaus, tačiau varginančio apdirbimo prireikia vis mažiau.

KADA REIKĖTŲ ŠUKUOTI VEJĄ?

Vėliausiai gegužės mėnesį pirmą kartą šukuojant veją, galite imti į rankas vejos skarifikatorių-šukas, pavyzdžiui, STIHL RLA 240. Rekomenduojame jį nuolat naudoti velėnos, samanų ir piktžolių šalinimui iš vejos. Taip į veją patenka oras bei užtikrinamas geresnis dirvožemio aprūpinimas reikalingomis maistinėmis medžiagomis.

KADA ŠUKUOTI VEJĄ: PRIEŠ AR PO PJOVIMO?

Šukavimas – tai paruošiamoji priemonė po vejos pjovimo, pavyzdžiui , akumuliatorine vejapjove STIHL RMA 339 C.

KAIP DAŽNAI REIKIA ŠUKUOTI VEJĄ?

Mes rekomenduojame veją šukuoti maždaug kas keturias–šešias savaites nuo pavasario iki rudens, o skarifikuoti reikėtų ne daugiau kaip du kartus per metus, nes šis procesas jūsų vejai sukelia didelį stresą.

AR GALIU SKARIFIKUOTI AR ŠUKUOTI VEJĄ RUDENĮ?

Taip, rudenį galite skarifikuoti arba šukuoti savo veją. Labiau rekomenduotina veją skarifikuoti pavasarį, tačiau prireikus, šią procedūrą galite atlikti arba pakartoti taip pat ir rudenį. Nepamirškite – veja skarifikuojama ne dažniau kaip du kartus per metus. Ir priešingai – gegužės-spalio mėnesiais turėtumėte nuolat šukuoti veją.

KODĖL REIKIA ŠUKUOTI VEJĄ?

Vejai reikia pakankamai oro ir vandens, kad ji galėtų apsirūpinti būtinomis maistinėmis medžiagomis bei sveikai augti. Dėl didelių apkrovų ir nuolatinio naudojimo, sodo vejos sutankėja, todėl į ją patenka mažiau oro.

Dirvožemyje esantys mikroorganizmai tampa vangūs ir prasčiau ardo žaliųjų nuopjovų likučius bei nudžiūvusius stiebus. Pasekmės: susidaro velėna. Silpna veja nebegali apsiginti nuo samanų ar ją puolančių ligų, o sodri žaluma užleidžia vietą negražiai pageltonavusiai ar parudavusiai žolei.

Dėl šios priežasties mes rekomenduojame vejos šukavimą įtraukti į įprastus vejos priežiūros darbus. Jei sodo dirvožemis jau yra labai tankus, priemolio, reikalinga papildoma priemonė – vejos dirvožemio gerinimas smėliu.

SĄVOKŲ ŠUKAVIMAS, SKARIFIKAVIMAS IR AERAVIMAS: SKIRTUMAI

Atpažinote savo sodą iš anksčiau paminėtų rodiklių ir norite aeruodami užkirsti kelią velėnos formavimuisi?

Ieškodami patarimų ir gudrybių tiek knygose, tiek internete galite susidurti su problema. Keli terminai, kurie vartojami kai kuriuose vadovuose, gali būti neaiškūs.

ŠUKUOTI AR AERUOTI (VĖDINTI)? ŠUKUOTI, SKARIFIKUOTI AR AERUOTI?

Kad nepasiklystumėte specializuotų terminų džiunglėse, išsiaiškinsime kiekvieno jų reikšmę. Taip pat išsiaiškinsime naudojamų priemonių skirtumus, sužinosime, kokia priemonė yra tinkamiausia jūsų sodui.

PRISIMINKITE: VEJOS ŠUKAVIMAS NĖRA AERAVIMAS

Jei norite sužinoti, kaip aprūpinti oru (lengvai pakeliant) savo veją, dažnai susidursite su žodžiu „aeravimas“. Nors terminas „aeruoti“ reiškia „aprūpinti oru“, šiuo atveju labiau tinka terminas „įleisti oro“.

Aeruojant dygliuotu volu dirvoje padaromos gilios skylės, kurios vėliau užpildomos smėliu. Ši priemonė naudojama golfo aikštynuose ir futbolo stadionuose, norint užtikrinti žalumą televizijos transliacijos metu, ir galimybę žaisti net lyjant lietui.

Prie namų esančiame sode dažniausiai vejos aeruoti nereikia.

Tik jei vejos dirvožemis yra labai molingas ir norite jį pagerinti smėliu, kai kuriose vietose tikslinga padaryti skyles. Tačiau asmeninės paskirties sklypuose dažniausiai pakanka kartais dirvą subadyti paprastomis šakėmis. Naudoti dygliuotą volą reikia retais atvejais.

Vietoje to mes rekomenduojame veją „šukuoti“ vejos šukomis. Ši priemonė dar vadinama šukavimu.

Šukuojant taip pat naudojamas volas, tačiau vietoj dygliuoto volo, kuriuo aeruojant žemėje įspaudžiamos skylės, vejos šukose yra sumontuotas vadinamasis šukavimo volas. Lanksčiais spyruokliniais noragėliais iš vejos iššukuojama velėna, samanų perteklius ir kitos nepageidaujamos medžiagos, tačiau velėna nėra įrėžiama.

Kita vertus, vejos šukos ir skarifikatorius naudojami labai panašiai. Kai šukų dygliuotas volas veją šukuoja tik spyruokliniais noragėliais, kieti ašmenys skarifikuodami įsiskverbia giliau į žemę ir lengvai suraižo velėną. Taip ypač efektyviai pašalinama ir susmulkinama velėna, piktžolės, samanos ir senos nuopjovos.

Šios procedūros metu žemė įrėžiama giliau, todėl ir jūsų veja patiria didesnį stresą. Dažnai gali prireikti „remontuoti“ veją, atsėjant didžiausią apkrovą patiriančias vietas. Dėl šios priežasties veja skarifikuokite be daugiau nei du kartus per metus.

STIHL patarimas. Tokie įrenginiai kaip akumuliatorinis vejos skarifikatorius-šukos STIHL RLA 240 gali būti komplektuojami ir su skarifikavimo velenu, ir su šukavimo volu.

Vejos šukos sode nepakeis skarifikatoriaus. Tačiau jeigu veją nuolat šukuojate, naudojate organines trąšas, tinkamai pjaunate ir užtikrinate pakankamą drėgmę varginantį skarifikavimą paprastai bus galima sumažinti iki vieno karto per dvejus metus. Veja bus mažiau draskoma.

VEJOS ŠUKAVIMAS: KADA IR KAIP DAŽNAI?

Priešingai nei skarifikuojant, veją galima ir reikia šukuoti kelis kartus per metus. Geriausias laikas tam: nuo gegužės mėnesio, kai jau yra pabaigti pirmieji pavasarinės vejos priežiūros darbai, tokie kaip pavasarinis tręšimas ir pirmasis vejos pjovimas. Pakartokite procedūrą kas keturias ar šešias savaites iki spalio mėnesio, kai veja rudenį pradedama ruošti žiemos laikotarpiui.

KOKIAIS ĮRENGINIAIS GALIMA ŠUKUOTI VEJĄ?

STIHL parduotuvėje rasite jūsų poreikius atitinkančias vejos šukas. Negalite apsispręsti, ko reikia: vejos šukų ir skarifikatoriaus? Tada labiausiai patartina rinktis akumuliatorinius vejos skarifikatorius-šukas STIHL RLA 240 arba elektrinius vejos skarifikatorius-šukas STIHL RLE 240. Vos keliais paprastais veiksmais abiejų modelių šukavimo volą galite pakeisti skarifikavimo įrenginiu. Abu kombinuoti įrenginiai ypač tinkami mažiems sodams.

Jei reikia daugiau galios, rinkitės galingą benzininį vejos skarifikatorių STIHL RL 540.

VEJOS ŠUKAVIMAS STIHL AKUMULIATORINIU SKARIFIKATORIUMI RLA 240

Toliau parodysime, kaip šukuoti veją akumuliatoriniu vejos skarifikatoriumi-šukomis STIHL RLA 240. Jeigu jūs turite kitą įrenginį, tiesiog praleiskite atitinkamus veiksmus, susijusius tik su RLA 240.

1-AS ETAPAS. VEJOS PJOVIMAS

Jeigu reikia, nuo vejos nurinkite susikaupusias šakas, eglių kankorėžius arba kitus stambius daiktus. Galiausiai nupjaukite veją (pavyzdžiui, su STIHL akumuliatorine vejapjove RMA 339 C), taip paruošdami ją būsimai procedūrai. Nepalikite per ilgų žolės stiebelių.


2-AS ETAPAS. SKARIFIKATORIAUS KEITIMAS ŠUKAVIMO VOLU

RLA 240 yra kombinuotas įrenginys. Norėdami šukuoti veją, vos keliais paprastais veiksmais galite pakeisti įmontuotą skarifikavimo įrenginį komplekte esančiu šukavimo volu. Laikykitės naudojimo vadove pateiktų instrukcijų ir dėvėkite tinkamas apsaugines priemones: apsauginius akinius, pirštines ir kt.


3-AS ETAPAS. SURINKIMO KREPŠIO PAKABINIMAS

Iš įrenginio galo pakabinkite surinkimo krepšį. Pirmiausia, nuolat pjaunat veją, į jį krenta daug mažiau medžiagos nei skarifikuojant. Kadangi STIHL RLA 240 yra su 50 litrų talpos žolės surinkimo krepšiu, jūs galite lengvai surinkti likučius, išvengdami nereikalingo grėbimo.


4-AS ETAPAS. DARBINIO GYLIO NUSTATYMAS

Dabar priderinkite vejos šukų darbinį gylį savo sodo dirvai. Vejos šukų spyruokliniai noragėliai turi neliesti žemės, o tik šukuoti tarp stiebelių.

Dėl ant korpuso esančios ergonomiškos sukamosios rankenos formos tiek skarifikavimo įrenginys, tiek šukavimo volas gali būti nuleidžiami arba pakeliami nuosekliai.


5-AS ETAPAS. ŠUKAVIMAS TOLYGIOMIS JUOSTOMIS

Su vejos šukomis važiuokite veja lygiomis juostomis. Dirbdami atkreipkite dėmesį į tai, kad juostos bent truputį persidengtų. Jei veja yra stačiakampio formos, galite tiesiog judėti pirmyn ir atgal, o priekyje ir gale įrenginį vieną kartą stumti palei pakraštį.

Darant posūkį, įrenginį truputį pakelkite. STIHL RLA 240 yra ypač manevringas dėl sklandžiai važiuojančių ratų ir 34 centimetrų darbinio pločio, tad lengvai manevruoja net, kai paviršiai yra vingiuoti.

Pastaba. Normalu, kai po vejos šukavimo pastebimi keli žolės stiebeliai. Jeigu jie jums trukdo, galite tiesiog atitinkamas vietas dar kartą nupjauti.


6-AS ETAPAS. SURINKIMO KREPŠIO IŠTUŠTINIMAS

Pabaigus darbą arba žolės surinkimo krepšiui prisipildžius, jo turinį galite išpilti į komposto dėžę, taip iššukuotą velėną panaudosite ekologiškai.

7-AS ETAPAS. VEJOS TRĘŠIMAS (PASIRINKTINAI) IR LAISTYMAS PURŠKIANT

Vejos nereikia iš karto po šukavimo tręšti. Tačiau jei atėjo laikas tręšti veją, tuomet rekomenduojame tai daryti po šukavimo. Pabaigę darbus veją gerai palaistykite.

Dėmesio. Jei savo veją skarifikuojate, o ne šukuojate, ją reikėtų patręšti apytikriai prieš dvi savaites, taip paruošiant alinančiam apdorojimui.


DAUGIAU APIE VEJOS PRIEŽIŪRĄ