Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

AR ŠIUOLAIKINIAMS AKUMULIATORIAMS BŪDINGAS ATMINTIES EFEKTAS?

Išsiaiškinsime, kas yra vadinamasis atminties efektas. Sužinosime, ar jis dar aptinkamas šiuolaikiniuose ličio jonų akumuliatoriuose.

SU KUO SUSIJĘS ATMINTIES EFEKTAS?

Dažnai tenka girdėti, kad beveik visi akumuliatoriai „kenčia“ nuo atminties efekto, o pakrauti per anksti praranda energijos pajėgumą. Sumažėjus akumuliatoriaus galiai, sutrumpėja akumuliatorinio įrenginio tarnavimo laikas. To rezultatas – akumuliatorių tenka krauti vis dažniau. Blogiausiu atveju, jis greitai tampa nebetinkamas naudojimui. Bet ar tikrai visi akumuliatoriai praranda šią galią? Ne. Šiuolaikiniams ličio jonų akumuliatoriams tai nebegalioja. Tai didelis pranašumas, nes akumuliatorių galima įkrauti bet kuriuo metu, nepaisant jo įkrovimo būsenos.

ATMINTIES EFEKTAS JAU PASTEBĖTAS 60-AISIAIS METAIS

Atminties efektas praeityje buvo rimtas iššūkis. Atminties efektą aptiko NASA inžinieriai dar 1960-aisiais. Jie pastebėjo, kad į palydovą įmontuoti akumuliatoriai laikui bėgant prarado savo galią. Po pakartotinio dalinio išsikrovimo akumuliatoriai tiekia tik tiek energijos, kiek buvo įkrauta anksčiau.

Atminties efektas apibūdina neigiamą atminties talpos pokytį, atsirandantį dėl pakartotinio dalinio išsikrovimo. Akumuliatorius „atsimena“ dalinio išsikrovimo būseną ir tolesniam naudojimui suteikia tik šį „pažymėtą“ energijos kiekį. Įsivaizduokite tai kaip indą, į kurį įterpiate tarpinį aukštą – tada inde sumažėja vietos, kurią galima užpildyti. Atminties efektas pasireiškia kaip elektros įtampos kritimas. Akumuliatorius tampa nenaudojamas, kai įtampa nukrenta žemiau minimalaus naudojamo įrenginio įtampos rezervo.

ATMINTIES EFEKTAS – KURIEMS AKUMULIATORIAMS TAI GALIOJA?

Atminties efektas dažniausiai pasireiškia nikelio-kadmio akumuliatoriuose (NiCd), dažnai montuojamuose į akumuliatorinius įrenginius. Šį poveikį sukelia ant iš kadmio pagaminto katodo susidarantys kristalai. Jeigu akumuliatorius nėra visiškai išsikrovęs, tai skatina kristalų susidarymą neiškrautoje vietoje. Be to, įtampa mažėja didėjant kristalų dydžiui, nes medžiagos laidumas paveikiamas neigiamai. Kiek mažesnės apimties panašų efektą galima pastebėti nikelio-metalo hidrido akumuliatoriuose (NiMH), nors tai vadinama tinginio akumuliatoriaus efektu (angl. Lazy-Battery-Effekt). Akumuliatoriai, atitinkantys įprastas AA arba AAA tipo baterijas, dažnai yra NiMH akumuliatoriai. Tai taip pat taikytina akumuliatoriams, kurie įmontuoti į mažus elektros įrenginius. Ni-MH ir NiCd akumuliatoriai šiandien aptinkami retai.

KAIP ATSIRANDA ATMINTIES EFEKTAS?

Pagal dabartinius tyrimus atminties efektas pagrįstas dviem procesais.


Kristalizacija NiCd akumuliatoriuje

Įkraunant NiCd akumuliatorių, susidaro kadmio mikrokristalai. Jeigu akumuliatorius išsikrauna tik iki tam tikro „pastovaus“ laipsnio, tai skatina didesnių kristalų iš mikrokristalų susidarymą dar neiškrautose vietose. Kadangi didesnių kristalų bendras paviršiaus plotas yra mažesnis, palyginti su mažesniais tos pačios masės kristalais, jie blogiau reaguoja iškrovimo metu: įtampa krenta.


Rekristalizavimasis ant CD elektrodo

Senesnės įkrovimo technologijos negali kontroliuoti akumuliatoriaus įkrovos lygio. Jie įkraunami per nustatytą laiką ir perkrauna iš dalies išsikrovusį akumuliatorių. Dėl to atsiranda rekristalizacija ant taip vadinamo Cd elektrodo. Dėl kadmio padėties elektrocheminėse įtampos serijose perkristalizacija siejama su mažesne išėjimo įtampa ir dėl to sumažėjusia galia.


 

STIHL LIČIO JONO AKUMULIATORIUOSE NĖRA ATMINTINĖS EFEKTO

STIHL naudoja tik šiuolaikinius ličio jonų akumuliatorius. Jie yra ne tik lengvesni ir galingesni nei jų pirmtakai, bet ir beveik neturi aukščiau aptarto atminties efekto. Net po pakartotinio dalinio išsikrovimo, juose nepastebimas įtampos kritimas. Tai garantuoja akumuliatoriaus elementuose įmontuotos medžiagos ir naujosios technologijos. STIHL ličio jonų akumuliatorius galima bet kada įkrauti. Todėl galite naudoti iki visiško išsikrovimo. Be problemų galėsite įkrauti darbo pertraukų metu.

Kas yra atminties efektas, aptinkamas akumuliatoriuose?

Praeityje dažnai naudoti nikelio-kadmio (NiCd) arba nikelio-metalo hidrido (NiMH) akumuliatoriai paprastai  išsikraudavo tik iš dalies ir laikui bėgant prarasdavo galią. Šis efektas yra žinomas kaip atminties efektas.  Dėl dažnų dalinių išsikrovimų akumuliatorius „atsimena“ paskutinių įkrovimų energijos poreikius ir įkrauna tik šį „įsidėmėtą“ energijos kiekį, o ne pradinę talpą. Dėl to pasireiškia ankstyvas įtampos kritimas, akumuliatorius tampa nebetinkamu naudoti.

ATMINTIES EFEKTAS TRUMPAI

  • Ličio jonų akumuliatoriai, naudojami STIHL gaminiuose, nepasižymi atminties efektu.

  • Atminties efektas būdingas tik senesniems akumuliatoriams, pavyzdžiui, NiCd akumuliatoriams.

  • Atminties efektą sukelia per ankstyvas (visiškai) neištuštėjusių akumuliatorių įkrovimas.

  • Atminties efektas iš dalies ar net visiškai sumažina energijos talpą. 

Daugiau apie akumuliatorių priežiūrą