Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

KAIP PJAUTI MALKAS?

Ruošti malkas yra smagu. Tai ir pigiau, ir tvariau nei pirkti jau paruoštas. Išsiaiškinsime, kaip tinkamai paruošti malkas.

MEDŽIŲ KAMIENŲ PJAUSTYMAS MALKOMS IR TVARUS DARBAS

Nesvarbu, kam naudosite malkas: ar žiemą – židiniui, ar vasarą – ugnies dubeniui. Savo rankomis paruoštos malkos suteikia ypatingos auros ir yra pigesnės nei jau paruoštos. Taip pat pačių ruoštos malkos yra priskiriamos tvariajai miškininkystei, kai sunaudojama tik tiek medienos, kiek išauginama. Taip tausojami miško ištekliai ir išvengiama ilgų transportavimo kelių, pavyzdžiui, kaip tai yra medienos prekyboje. Žinoma, tai galima pritaikyti ir kalbant apie savo pievose ir sode iškirstus medžius, kurie gali būti sunaudojami malkoms.

Pirmiausia, mes rekomenduojame supjaustyti medžių kamienus, kamieno dalis ir šakas į patogius metro ilgio gabalus. Tai patogu padaryti ten, kur medis jau yra nukirstas. Jei turite pjūklininko licenciją, galite grandininiu pjūklu dirbti ir miške. Kitu atveju, galite dirbti tik su kirviu ir rankiniu pjūklu. Metrinius rąstelius supjaustykite į mažesnes, tinkamas kūrenimui malkas. Tai galite padaryti ant ožio. Mes išsiaiškinsime, kaip žingsnis po žingsnio patiems paruošti malkas.

KAIP SUPJAUTI MEDŽIO KAMIENĄ PATIEMS? ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

Išsiaiškinsime, kaip reikia supjauti medžio kamieną į patogaus dydžio metro ilgio rąstelius. Tai galite padaryti tiesiai ant žemės arba ant pačių pasidaryto pagrindo. Jeigu jūs grandininiu pjūklu dirbate dažniau, prieš pradedant pjauti malkas, reikėtų įsitikinti, ar pjovimo grandinė yra tinkamai pagaląsta. Jei grandinė jau yra atšipusi, apsilankykite pas STIHL specializuotą pardavėją ir jam patikėkite techninės priežiūros darbus, arba perskaitykite mūsų žinyne, kaip patiems pagaląsti grandininį pjūklą.

MEDŽIO KAMIENO SUPJAUSTYMAS ANT ŽEMĖS

Jei medžio kamienas guli ant žemės, pavyzdžiui, ant kietos miško žemės ar sodo vejos, jūs galite grandininiu pjūklu supjauti reikiamo ilgio rąstelius tiesiog ant žemės. Tačiau pjaudami ant žemės, būkite atsargūs, kad grandininiu pjūklu žemės nepaliestumėte, nes grandinė gali atšipti. Prieš pradėdami dirbti pjūklu, įsitikinkite, ar kamienas nenuriedės. Jeigu reikia, įtvirtinkite jį pleištais ar mažesniais rąstigaliais.

DIRBKITE SAUGIAI. APSAUGINĖ ĮRANGA

Darbas su galinga įranga – vienas malonumas. Nuostabu, kai dirbdami galite pranokti net pats save. Tačiau neužmirškite ir saugumo: patikimų ir veiksmingų apsauginių drabužių. Visada dėvėkite asmenines apsaugos priemones. Išsamią informaciją galite rasti gaminio naudojimo instrukcijoje. Prieš pradėdami dirbti pirmą kartą, susipažinkite su įrenginiu, o prieš kiekvieną naudojimą įsitikinkite, kad prietaisas yra nepriekaištingos būklės. Jūsų pageidavimu STIHL pardavėjas gali paruošti įrenginį pirmam naudojimui ir patarti dėl apsauginių drabužių modelių ir dydžių. Atminkite, kad asmeninės apsaugos priemonės nepakeičia saugaus darbo metodų.

1-as žingsnis

Prieš pradedant pjaustyti kamieną į tam tikro dydžio rąstelius, galima jį susižymėti vienodais atstumais. Taip bus aišku, kur pjauti. Pavyzdžiui, naudokite medienos matavimo juostą ir sužymėkite kamieną kas metrą su „Marker PRO“ arba „Marker-Spray ECO“.


2-as žingsnis

Užveskite grandininį pjūklą ir pridėkite veikiančią grandinę prie pažymėtos pjūviui vietos. Reikėtų įpjauti apie 3/4 rąsto. Taip niekada „neįpjausite“ pjūklu žemės. Pakartokite veiksmą visose pažymėtose vietose.


3 –as žingsnis

Galiausiai rąstą apsukite. Jeigu reikia, paprasčiausiai pasinaudokite vertimo svirtele. Prieš tęsdami darbą, nepamirškite vėl įtvirtinti rąstą, kad nenuriedėtų.

4 -as žingsnis

Dabar jūs galite pabaigti pjauti pradėtus pjūvius iš priešingos pusės. Supjautus metro ilgio rąstigalius galite dar pasmulkinti.


MEDŽIO KAMIENO PJAUSTYMAS ANT SAVADARBIO PAGRINDO

Jei paviršius nėra tinkamas darbui tiesiai ant žemės, tam galite naudoti pagrindą. Taip apsaugosite ne tik pjūklo grandinę, bet ir patausosite nugarą, nes turėsite ergonomišką darbinį aukštį. Jums tereikia nedidelės atramos. Iš medžio gabalo jūs galite ją greitai pasidaryti patys. Mes tikime „pasidaryk pats“ devizu ir jumis. Ir šiuo atveju taip pat įsitikinkite, kad rąstas bet bus gerai įtvirtintas ir nenuriedės.

1-as žingsnis

Norėdami pasidaryti tokį pagrindą, pirmiausia nupjaukite dalį nuo rąsto, kurioje galėsite padaryti „V“ įpjovą. „V“ įpjova turėtų būti tokio pločio, koks yra rąsto, kurį planuojate vėliau ant jo dėti ir pjaustyti, skersmuo.


2-as žingsnis

Pastatykite pagrindą stabiliai ir padėkite ant jo rąstą. Tai lengvai padarysite žnyplėmis. Rąstas neturėtų laisvai judėti, tad prireikus, jį galima papildomai įtvirtinti pleištais ar smulkiais medžio gabalėliais.

3-as žingsnis

Veikiančia pjovimo grandine dabar galite pradėti pjauti pažymėtose vietose. Saugokitės, kad nupjauti rąsteliai nekristų ant jūsų kojų. 


4-as žingsnis

Jeigu reikia, rąstą iš naujo padėkite į vietą. Pjovimą kartokite tol, kol bus supjautas visas rąstas.


METRINIŲ RĄSTELIŲ PERSKĖLIMAS. ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

Žinoma, kad metro ilgio rąsteliai netinkami dėti į židinį. Storų medžių mediena turi atitikti jūsų židinio dydį, o ir džiūsta maži rąsteliai geriau nei dideli rąstai: drėgna mediena dega blogiau, išsiskiria suodžiai ir dūmai. Metro ilgio rąstelius smulkinkite taip:

1-as žingsnis

Metrinį rąstelį padėkite išilgai ant žemės ir įtvirtinkite, kad nenuriedėtų.


2-as žingsnis

Dabar jūs galite perskelti rąstelį skaldymo pleištu. Lengviausias būdas įstatyti pleištą: pirmiausia prapjauti rąste įpjovą pleištui. Atsižvelgiant į rąsto storį, kamieną dar kartą perskelkite.

3-as žingsnis

Taip padalytus rąstus galima toliau apdoroti ant ožio į patogias naudojimui židinio malkas.


APLINKAI DRAUGIŠKAS BIOKURAS (MALKŲ PAVIDALU)

Deginant malkas išsiskiria tik tiek anglies dvideginio, kiek medis absorbavo augdamas. Jei šildote malkomis, neturite jaudintis dėl CO2 balanso.

ŠAKŲ IR PERSKELTŲ RĄSTELIŲ APDOROJIMAS: ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

Tam, kad iš perskeltų metro ilgio mažo skersmens rąstų ar mažesnių šakų paruoštumėte malkas, patariame dirbti su ožiu. Ant jo saugiai padėsite rąstus ir galėsite maksimaliai patogiai paruošti malkas židiniui. 

1-as žingsnis

Padėkite rąstą ant pjovimo ožio ir guminiu dirželiu ar grandine užfiksuokite, kad neslystų. Tačiau net ir pritvirtintos apvalios malkos ar beveik tiesios šakos gali apsisukti ant ožio.
Tokiu atveju pjūklą dantytąją atrama nukreipkite link jų. Taip galėsite prispausti ir pjauti net lengviausiai besisukančias šakas.


2-as žingsnis

Užveskite grandininį pjūklą, kad pradėtumėte pjauti.


3-as žingsnis

Dabar galite techniškai tvarkingai pjauti rąstelį po rąstelio.


VAIZDO ĮRAŠO INSTRUKCIJA: MALKŲ PJAUSTYMAS ANT OŽIO

MALKŲ LAIKYMAS

Židiniui tinkamos malkos džiovinamos maždaug dvejus metus. Taip pat svarbu tinkamas malkų laikymas. Sukraukite atskirus rąstelius taip, kad tarp jų galėtų cirkuliuoti oras. Apsaugokite nuo lietaus ir drėgmės.



KOKIE GRANDININIAI PJŪKLAI TINKAMI MALKŲ PJOVIMUI?

STIHL rinkai pristatė grandinę su karbido pjovimo briaunomis „Rapid Duro 3“, skirtą vidutinės galios grandininiams pjūklams. Šios grandinės dantukai pjauna netgi nešvarią ar ypač kietą medieną ir išlieka aštrūs iki dešimties kartų ilgiau nei standartinės pjūklų grandinės.

PASTABA

Miške leidžiama naudoti tik greitai biologiškai skaidomas grandinines alyvas, hidraulinius skysčius ir specialiuosius degalus, pagamintus alkilatų pagrindu. Tuščius kanistrus reikia susirinkti ir tinkamai utilizuoti.

KLAUSIMAI APIE MALKŲ RUOŠIMĄ

Geriausias laikas malkoms ruošti miške – rudens ir žiemos mėnesiai. Tačiau prieš paimant į rankas grandininį pjūklą, ar renkant nukritusias malkas, perskaitykite mūsų paruoštus patarimus.

Ar saugu dirbti sutemus?

Dėl saugumo sutemus miške negalima dirbti. Štai kodėl malkas galima ruošti tik tarp saulėtekio ir saulėlydžio.

Be to, turėtumėte atkreipti dėmesį ir į esamas oro sąlygas. Esant rūkui, stipriam vėjui, perkūnijai ir spustelėjus smarkiam šaltukui taip pat nederėtų dirbti miške.

Ar galima vienam ruošti malkas?

Ne, ruošti malkas vienam miške draudžiama. Mes rekomenduojame miške dirbti mažiausiai dviem. Tada lydintysis galės jums suteikti pirmąją pagalbą ar padėti nelaimės atveju.

Ar galima malkas namo gabenti automobiliu?

Jei norite malkas gabenti lengvuoju automobiliu, turite patikrinti transporto priemonės dokumentus: kubinis metras šviežių malkų sveria iki tonos, o tai kai kurioms transporto priemonėms yra galimybių riba. O ir norint miško keliu važiuoti lengvuoju automobiliu, reikalingas miško savininko leidimas..

O gal geriau, palikti malkas džiūti miške?

Ne, norėdami išdžiovinti malkas, turėtumėte jas parsigabenti į namus ir laikyti apsaugotas nuo drėgmės. Mes rekomenduojame malkų viešuosiuose miškuose nelaikyti net laikinai. Miške irgi pasitaiko vagysčių.

MALKŲ RUOŠIMAS TRUMPAI

  • Nuo medžio kamieno iki lengvai naudojamų malkų: trys etapai. Medžio kamieną pjaustykite į reikiamo dydžio atpjovas, perskelkite į metro ilgio rąstelius. Juos supjaukite ant ožio į naudojimui patogias malkas.

  • Atsižvelgiant į pagrindą ir darbo etapą, galite pjauti tiesiai ant grindų, pjovimo ožio ar pačių pagaminto pagrindo.

  • Dirbdami grandininiu pjūklu, visada dėvėkite asmenines saugos priemones. Išsamią informaciją galite rasti savo gaminio naudojimo instrukcijoje.

  • Jei kyla klausimų ir neaiškumų, geriausia susisiekti su atsakingu miškininku arba miškų tarnyba.

DAUGIAU APIE GRANDININIUS PJŪKLUS