Įsigykite STIHL įrenginius internetu - NEMOKAMAS pristatymas nuo 50 €

Ritininės vejos įrengimas

RITININĖS VEJOS ĮRENGIMAS. ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

Norite pakloti žalią ritininę veją? Išsiaiškinsime, kaip žingsnis po žingsnio pakloti naują veją. Taip pat jūs rasite patarimų, kai prižiūrėti veją, kad ši gerai augtų.

Apžvalga. Ritininės vejos klojimas

  • Pasiruošimas ritininės vejos klojimui. Dirvos kasimas, tręšimas, volavimas ir laistymas.

  • Juostas klokite pakreipę, venkite kryžminių sujungimų.

  • Nupjaukite perteklių, o likučius naudokite užpildymui.

  • Palaikykite ritininės vejos drėgmę geras dvi savaites.

  • Pirmą kartą pjaukite po penkių-šešių dienų.

  • Paskui prižiūrėkite kaip įprastą veją.

KADA TURI BŪTI KLOJAMA RITININĖ VEJA?

Kada turėtų būti klojama ritininė veja, priklauso nuo prieinamumo. Iš esmės ritininę veją galima kloti balandžio-spalio mėnesiais. Idealu ritininę veją pradėti kloti nuo gegužės vidurio, kai dirva jau įšilo nuo saulės.

KOKIA TEMPERATŪRAI ESANT GALIMA KLOTI RITININĘ VEJĄ?

Ritininę veją galima kloti temperatūrai pakilus virš nulio, kai nebėra šalčių. Nuo gegužės vidurio temperatūra dažniausiai būna optimali, tad ritininė veja gali gerai augti. Trumpai tariant, ritininę veją galima kloti balandžio-spalio mėnesiais.

KIEK KAINUOJA RITININĖS VEJOS KLOJIMAS?

Kiek kainuoja pakloti ritininę veją, priklauso nuo rūšies ir ploto. Už aukštos kokybės ritininę veją galite tikėtis mokėti apytikriai dešimt kartų brangiau, lyginant su panašiomis sėjamomis vejomis.

KOKIA ŽEMĖ YRA TINKAMAI RITININEI VEJAI?

Ritininei vejai labiausiai tinka lygus, gilus ir nesuspaustas dirvožemis. Tai reiškia, kad dirvožemis neturi būti vien smėlingas ar priemolingas. Tokias dirvas paruoškite ritininei vejai skirtomis gerinimo priemonėmis. Kad dirvožemis galėtų optimaliai kaupti vandenį, ritininei vejai reikia, kad dirvožemyje būtų pakankamai humuso. Prieš klojant ritininę veją, įsitikinkite, kad žemė yra atspari vaikščiojimui ir yra labai lygi.

KOKS PAGRINDAS TINKAMAS RITININEI VEJAI?

Atspari vaikščiojimui ir visiškai lygi dirva gerai tiks ritininei vejai. Norint optimalaus rezultato, ypač svarbu ritininei vejai paruošti klojimo pagrindą. Vadovaudamiesi mūsų instrukcija, paaiškinančia kiekvieną etapą ir jūs tikrai viską teisingai atliksite.

RITININĖ VEJA PRIEŠ ATSĖJIMO. KADA PALANKIAU ĮRENGTI RITININĘ VEJĄ?

Jei ritininę veją paklosite teisingai, jūsų sodas akimirksniu taps sodriai žalias. Savo darbu jūs žemę, kuri ryte dar vis buvo plika, paverčiate į tankia veja apaugusį plotą, kuriuo galima iš karto vaikščioti, o po kelių savaičių ji tampa ir visiškai atspari apkrovai. Tačiau toks greitis turi savo kainą, nes ritininė veja yra apytikriai dešimt kartų brangesnė nei įprastai sėjama veja. Jei norite, kad vešli žaluma iš karto pagražintų sodą, verta patiems kloti ritininę veją, taip pat ir tvarkant atskiras vietas arba tas vietas, kurioms greitai teks apkrova.

RITININĖS VEJOS KLOJIMAS. JUMS REIKALINGOS MEDŽIAGOS

Jei ritininę veją norėtumėte kloti patys, be ką tik atvežtų juostų, reikės taip pat ir atitinkamų medžiagų bei įrankių, kurie padės paruošti pagrindą naujai vejai. Prieš pradedant darbus paruoškite medžiagas:
  • Ritininę veją.

  • Virvutę ir kuolelius.

  • Humusą kaip kompostą arba sodinimo žemę.

  • Smėlingai dirvai: dirvožemį gerinančias medžiagas, tokios kaip bentonitas arba „Terra Preta“ pradinės organinės vejos trąšos.

  • Dubenį.

  • Sodo žarną su vejos ir laistymo purkštuvais.

  • Karutį, 60 centimetrų kibirą šiukšlėms.

  • Siaurą lentą.

STIHL KM 131 „Kombi“ sistemos variklis su dirvos freza:

  • bajonetinis kastuvas;

  • metalinis grėblys;

  • medinis grėblys;

  • senas virtuvinis peilis su ilgesne geležte;

  • vejos volas;

  • plaktukas.

APSAUGOS PRIEMONĖS

Darbas galingais įrenginiais teikia džiaugsmo ir leidžia pranokti save. Gerai, jei galite pasikliauti efektyviais ir saugiais apsauginiais drabužiais. Dirbdami su žoliapjove visada dėvėkite savo asmenines apsaugos priemones, pavyzdžiui, darbinius batus, apsauginius akinius, klausos apsaugos priemones, pirštines, veido skydelį ir kt. Daugiau informacijos rasite savo gaminio naudojimo instrukcijoje. Prieš naudodami įrenginį pirmą kartą, nuodugniai susipažinkite su juo ir prieš kiekvieną naudojimą įsitikinkite, kad jūsų įrenginys yra nepriekaištingos būklės. Jūsų STIHL specialistas, atsižvelgdamas į jūsų norus, paruoš kiekvieną įrenginį pirmam naudojimui ir patars dėl apsauginių drabužių, modelių ir dydžių, kuriuos galėsite ramiai pasimatuoti. Atminkite, kad asmeninės apsaugos priemonės nepakeičia saugaus darbo.

INSTRUKCIJA. OPTIMALIAUSIAS RITININĖS VEJOS KLOJIMAS

Nuo dirvos paruošimo iki optimaliai išaugusios žalumos priežiūros. Mūsų instrukcijoje tiksliai parodyta, kaip paruošti žemę ritininei vejai.

STIHL profesionalų patarimas: Pirmiausia pasirūpinkite žemės paruošimu ritininei vejai, o tada užsisakykite juostas. Taip jūs galėsite tiesiog pakloti ką tik atvežtą ritininę veją. Idealu, jei kuo trumpiau ją laikysite susuktą.

1-AS ŽINGSNIS. PLOTO PJOVIMAS

Prieš klodami ritininę veją, pirmiausia pažymėkite vietą stulpeliais. Taip matysite visą plotą ir galėsite tiksliai dirbti. Plaktuku bus lengviau įkalti stulpelius.


2-AS ŽINGSNIS. SENOS VEJOS ŠALINIMAS

Dabar pašalinkite seną veją ir joje esančias augalų šaknis. Jos toliau augs, jei virš jų paklosite ritininę veją. Kuo kruopščiau pašalinsite piktžolių šaknis, tuo mažiau jų išaugs per jūsų ritininę veją. Tuomet nugrėbkite visą plotą.

3-AS ŽINGSNIS. PAVIRŠIAUS PERKASIMAS

Kastuvu perkaskite visą paviršių, ant kurio klosite ritininę veją. Gal iškėlėte į paviršių akmenis ar kitas stambias šiukšles? Tada tiesiog nugrėbkite metaliniu grėbliu kartu su žolės ir šaknų likučiais.

4-AS ŽINGSNIS. ŽEMIŲ IŠLYGINIMAS

Dabar paimkite į rankas medinį grėblį ir išlyginkite žemes, nugrėbstydami pastebimas kalvas ir pakilimus bei pastumdami purią žemę ten, kur vis dar matosi įdubimai ir duburiai. Išnaudokite grėblį per visą jo koto ilgį, lygindami kuo mažiau lipkite ant purios žemės. Mediniu grėbliu užgrėbstykite pėdsakus ir surinkite paskutinius šaknų likučius.

STIHL profesionalų patarimas. Ritininė veja yra apytikriai 2 cm storio. Veja vėliau gerai priglus prie terasų ar sodo takų pakraščių, jei tinkamai išlyginsite žemę pakraščio srityje.


5-AS ŽINGSNIS. PAVIRŠIAUS VOLAVIMAS

Stumkite volą iš pradžių skersai, o paskui išilgai per visą išlygintą plotą. Taip dirva taps atspari vaikščiojimui ir joje nepaliksite pastebimų pėdsakų. Geriausias būdas paruošti pagrindą ritininei vejai – volą stumti, o ne traukti.

6-AS ŽINGSNIS. HUMUSO IR PIRMINIŲ TRĄŠŲ BĖRIMAS

Ant voluoto ploto išberkite humusą, pavyzdžiui, vazoninę žemę arba sijotą komposto žemę. Suberkite humusą mažomis krūvelėmis keliose vietose ir mediniu grėbliu tolygiai paskirstykite ant dirvos paviršiaus. Tada išberkite vejos pirmines trąšas. Jei dirva yra smėlinga, įberkite dirvožemį gerinantį priedą. Tam tinka „Terra Preta“ arba molio mineralai, tokie kaip bentonitas. Išberdami visada vadovaukitės gamintojo nurodymais, kad dirva būtų optimaliai aprūpinta.


7-AS ŽINGSNIS. TRĄŠŲ IR HUMUSO ĮTERPIMAS Į DIRVĄ

Norint, kad viršutinis dirvožemio sluoksnis būtų kuo smulkesnis bei įterptos pirminės trąšos, naudokite STIHL KM 131 „Kombi“ variklį su žemės freza. Šis būdas idealiai tinka net kietai ar priemolio dirvai. Svarbu: dirbdami su žemės freza visada dėvėkite savo asmenines apsaugos priemones.

8-AS ŽINGSNIS. DIRVOS LYGINIMAS, ŠIURKŠTINIMAS IR PAVIRŠIAUS LAISTYMAS

Dabar volu vėl sutankinkite dirvą, kad pasimatytų paskutiniai galimi nelygumai ir juos būtų galima pašalinti. Baigdami ruošti dirvą, šiek tiek pašiurkštinkite žemę mediniu grėbliu. Nepamirškite – turi būti apdirbamas tik viršutinis dirvožemio sluoksnis, kad paklojus ritininę veją, ši galėtų gerai įsišaknyti. Jei žemė labai sausa, paviršių tolygiai paliekite vejos ar laistymo purkštuvu.

9-AS ŽINGSNIS. TEISINGAS RITININĖS VEJOS KLOJIMAS

Dabar galite patys pakloti ritininę veją. Pradėkite nuo sodo kampo ir išvyniokite juostas. Jei laukas tiesiai apribotas, pavyzdžiui, tvora ar terasa, pradėkite kloti veją lygiagrečiai su ja. Klokite vejos juostą po juostos. Norėtumėte pakloti ritininę veją palei terasą? Tada klokite juostas lygiagrečiai, taip užtikrindami sklandų perėjimą. Jei vejos pakraštys yra išlenktas, išvyniokite juostas šiek tiek toliau nuo išlinkimo, o vėliau užpildysite tarpą likusiais vejos gabaliukais.

10-AS ŽINGSNIS. SIŪLĖS BE PERSIDENGIMŲ

Norint darnaus bendro vaizdo, klokite juostas viena priešais kitą. Klodami ritininę veją, prisiminkite mūro siūles. Venkite persidengimų, sandūrų ir skersinių siūlių, kuriose ritininė veja greitai išdžiūsta, todėl blogai priauga. Tarp paklotų juostų susidariusius tarpus-siūles galite užtaisyti mediniu grėbliu: šiek tiek atitraukite arba medinio grėblio nugarėle pristumkite juostą.

11-AS ŽINGSNIS. IŠKYŠŲ IR KAMPŲ TVARKYMAS

Pakloję ritininę veją, peiliu nupjaukite iškyšas ir kampus. Kaip ir kiliminę dangą, kampuose veją galima tiksliai apipjauti. Tiesiems pjūviams naudokite siaurą lentą vietoje liniuotės. Likę gabalai tinka tarpams užpildyti – pavyzdžiui, ties išlenktu pakraščiu.


12-ŽINGSNIS. VEJOS VOLAVIMAS IR LAISTYMAS

Pabaigę kloti ritininę veją, nuvoluokite skersai juostų. Taip bus pasiektas geriausias sąlytis su žeme, kad veja puikiai augtų. Geras dvi savaites dirva turi būti drėgna, bet ne šlapia. Šiuo laikotarpiu kasdien laistykite paviršių.

13-AS ŽINGSNIS. RITININĖS VEJOS PJOVIMAS

Atsižvelgdami į žolės aukštį, pjaukite pačių paklotą ritininę veją jau po 5–6 dienų.

TINKAMA RITININĖS VEJOS PRIEŽIŪRA

Profesionaliai paruošdami dirvą, jūs paruošiate ją tinkamam augimui. Jei norite, kad vešli žaluma išliktų visam laikui, ritininę veją po klojimo dar reikia tinkamu laiku tinkamai prižiūrėti. Kai veja visiškai priauga, ritininės vejos priežiūra nesiskiria nuo pačių pasėtos vejos priežiūros. Atsižvelgiant į gamintoją, pirminės trąšos veiksmingos apytikriai nuo ketvirtos-šeštos savaitės. Tada ritininė veja tręšiama kaip ir bet kuri kita veja.

KADA REIKĖTŲ PIRMĄ KARTĄ TRĘŠTI RITININĘ VEJĄ?

Pirmąjį kartą ritininę veją reikėtų tręšti apytikriai praėjus keturioms savaitėms po jos klojimo. Ritininę veją tręškite kaip ir bet kurią kitą veją: tris arba kartus per metus – gegužės pradžioje ir liepos mėnesį – organinėmis ilgalaikėmis trąšomis, o rugsėjį – rudeninėmis vejai skirtomis trąšomis. 

KIEK LAIKO NEGALIMA VAIKŠČIOTI VEJA?

Ant ritininės vejos galima atsargiai lipti iš karto ją paklojus. Kol ritininė veja taps visiškai atspari, prireiks penkių-šešių savaičių. 

KADA REIKĖTŲ PIRMĄ KARTĄ PJAUTI RITININĘ VEJĄ?

Kada galima pjauti ritininę veją pirmą kartą, priklauso nuo žolės aukščio. Paprastai ritininė veja pjaunama praėjus penkioms-šešioms dienoms po jos klojimo. Tačiau pirmąsias šešias savaites nemulčiuokite, nes dirvožemio flora ir fauna turi atsinaujinti.

TINKAMAS RITININĖS VEJOS LAISTYMAS

Naujai paklota ritininė veja turi likti drėgna pirmas dvi-tris savaites. Karštomis dienomis gali prireikti laistyti du kartus per dieną. Vis pakeldami ritininės vejos kampą patikrinkite, ar pirmi žemės centimetrai drėgni. Nors šiuo ankstyvuoju etapu kasdien reikia apytikriai 8 l vandens vienam kvadratiniam metrui, vėliau visiškai užaugusiai velėnai reikės tik 15–20 litrų vandens per savaitę – kaip ir bet kuriai kitai vejai.

STIHL profesionalų patarimas. Iš karto paklojus ritininę veją, reikia ją gausiai palaistyti, tačiau nelaistykite iki permirkymo. Kai per daug drėgmės, paviršiumi negalima vaikščioti. Pėdsakai įdumba ir juos sunku ištaisyti. Kita vertus, kai vandens per mažai – juostos susitraukia ir susidaro negražūs tarpai, kuriuose žolė labai lėtai užauga.

RITININĖS VEJOS SKARIFIKAVIMAS IR MULČIAVIMAS

Tais metais, kai ritininė veja buvo paklota, jos skarifikuoti nereikėtų. Kitų metų pavasarį galite skarifikuoti kaip ir bet kurią kitą veją.

Kol ritininė veja nepriauga, pievelę pjaukite vejapjove su žolės surinkimo krepšiu. Per pirmąsias penkias-šešias savaites dirvoje turi atsinaujinti flora ir fauna, galinti apdoroti mulčią.

Jei prieš klojant ritininę veją optimaliai paruošite dirvą ir laikysitės priežiūros patarimų, savo sode sukursite idealias sąlygas ilgalaikiam, sodriam žolynui.

Išsamiau apie vejos priežiūrą